П равителството предлага да отпадне забраната за приватизация на лечебните заведения в България.
По-рано днес НДСВ призова останалите парламентарни групи, Министерството на здравеопазването и НЗОК за спешни действия за намиране на решения за довършване на реформата в здравеопазването.
Говорителят на НДСВ Станимир Илчев предупреди, че са възможни протести на съсловните организации в здравния сектор и няма визия за провеждане на реформа.
В здравеопазването реално не съществуват пазарни механизми и има връщане на административното финансиране, каза Илчев.
На заседанието си днес Министерският съвет одобри промени в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол, с които да се отмени досегашната забрана за приватизация на болниците.
При продажба на лечебни заведения търговското дружество ще е длъжно да изръшва лечебни и социални дейности за срок от 15 години.
Към предложението на Министерски съвет има и приложение със списък на търговските дружества с повече от 50% държавно участие в капитала или обособени части от тях.
От този списък ще бъдат извадени 39 дружества и ще бъдат добавени 64 лечебни заведения, както и 9 обособени обекта от "Национална спортна база" ЕАД, с което ще се освободи допълнителен ресурс за приватизация.
Предоставя се възможност за оповестяване на публичен конкурс. По този начин ще се осигурят предпоставки за ускоряване на приватизационните процедури при ясни предварително регкламентирани критерии, посочват от правителствената информационна служба.
С предложените изменения в закона се регламентира нова схема за разпределяне на постъпленията от приватизация чрез насочване от 1 януари 2009 г. на 50% от средствата към държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система.
Около 200 общински лечебни заведения ще могат да бъдат приватизирани при условие, че новият собственик не променя предмета им на дейност за срок от 15 години, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски.
Възможна ще бъде промяната на профила на болницата - например болница за активно лечение може да стане болница за долекуване или хоспис, обясни министърът.
Той информира, че продажбата на лечебните заведения ще става след съгласуване с министъра на здравеопазването. Това се налага заради опасността в някои региони да се продадат изведнъж няколко болници и те да останат без лечебни заведения.
Приватизираните болници не могат да бъдат задължени да работят или да не работят със здравната каса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!