И кономически интереси е версията, която се очертава като основна за инцидента в Челопечене, каза наблюдаващият военен прокурор Евгени Иванов пред журналисти.
Той допълни, че останалите две версии, по които прокуратурата работи - умишлен палеж и технически причини, не са отпаднали.
Иванов каза, че все още не са разпитвани нито зам.-министри, нито министри на отбраната, но не е изключено това да стане.
Прокуратурата издирва свидетели, които могат да помогнат за разкриването на инцидента и затова военните прокурори отправиха апел - всички, които знаят или са чули нещо в деня на инцидента да се обадят на телефон 9216019.
Към предмета на доказване е и кой е направил плана за охрана на обекта, допълни Евгени Иванов. Той заяви, че са събрани до момента огромно количество документи.
Зам-главният прокурор Камен Ситнилски каза, че една от версиите за взрива е прикриване на злоупотреби, но не може да се ангажира доколко тя има предимство.
Той уточни, че експертизата по случая ще бъде поне петорна и не може да се каже кога ще бъде готова.
До момента са разпитани 36 свидетели и са извършени три?четири огледа. Една част от документацията е изгоряла.
Разчитаме на това, че ако документацията е водена коректно, тя ще бъде в няколко екземпляра и ще можем да я намерим в архива на МО, каза още Ситнилски.
По думите му ще има обвинени длъжностни лица, но е рано да се персонифицира отговорността.
"Находките от огледите са интересни, защото има следи от горене, но вътре в самия щаб данни за пожар няма. Затова предполагам, че срутването на покрива и запалването, се дължат на горящи предмети от боеприпасите", допълни Ситнилски.
Сред разпитаните е и отстраненият началник на поделението майор Мирослав Митов, показания са дали и охранителите на обекта.
Майор Митов бе и днес във Военната прокуратура. На влизане той коментира пред журналисти само, че нарушения не е имало.
Правителството взе днес решение да бъдат отпуснати до 500 хил. лв. за обезщетяване на стопаните, които ще загубят реколтата си при инженерните мероприятия по разчистване на еднокилометрова зона в района на поделението, съобщи министърът на отбраната Николай Цонев. Обезщетенията ще се дават по облекчена процедура.
Министерският съвет е приел доклада на ГЩ за състоянието и съхранението на боеприпаси
и гориво-смазочни материали на армията. Документът сочи, че съхранението е правилно и гражданите нямат причини за притеснение.
Приета е и визия на МО за бъдеща утилизация на излишните боеприпаси, като е решено да се отпуснат до края на годината до 30 млн. лв., да се обяви обществена поръчка за изпълнители на утилизацията и да бъде дадена възможност на максимален брой фирми да участват.
Около края на годината ще бъдат утилизирани между 50 и 60% от боеприпасите. 43 500 тона е общото количество на боеприпасите, които трябва да бъдат утилизирани, посочи Николай Цонев.