Разчетите вече са изпратени до социалните партньори за становище. Те са изчислени на база 70% от средната работна заплата за съответната професия за следващата година.
Според разчетите най-висок ще бъде осигурителния праг за заетите в сферата на енергетиката. Той ще бъде 610 лв. за ръководни служители и 240 лв. за нискоквалифицирани работници.
Най-ниският минимален осигурителен праг според разчетите е за работещите в сферата на държавното управление, отбраната, образованието и здравеопазването. За ръководните длъжности в тези сфери прагът е 330 лв., а за нискоквалифицирани служители - 100 лв.
Вицепремиерът и министърът на труда и социалната политика Лидия Шулева уточни, че не става въпрос за равнище на работна заплата, а за задължителен минимален доход, върху който работниците да бъдат осигурявани. Тя припомни, че в случай че социалните партньори не постигнат споразумение по въпроса мярката ще бъде въведена административно.
Когато системата заработи се очаква в НОИ да постъпват годишно 400 млн. лв. повече. Тези средства ще бъдат използвани за намаляване на осигурителната тежест и за увеличение на пенсиите. Въвеждането на минимален осигурителен праг е една от мерките, предлагани от министерството на труда и социалната политика за увеличение на гражданите, осигуряващи се върху реална заплата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!