Н езависимите депутати Минчо Христов и Стела Банкова поискаха президентът Георги Първанов да наложи вето върху промените в закона за енергетиката, които парламентът днес прие окончателно на второ четене.
Според бившите народни представители от "Атака" е дадена възможност фирмите за топлинно счетоводство сами да определят топлинната енергия, отдадена от сградната инсталация. Това създавало условия за неправомерно начисляване на огромни суми, с които ще бъдат ощетени потребителите.
Въпреки отпадането на такса "мощност", гражданите ще бъдат принудени да заплащат още по-високи суми за енергия, която фактически не ползват, обясняват Христов и Банкова.
По думите на депутатите в Закона за енергетиката липсва възможност гражданин да се откаже от услугите на топлофикационните дружества, както и че е ограничена възможността всеки потребител да сключва индивидуален договор с въпросните фирми.
Това закрепостявало хората към топлофикациите.
Потребителите на парно няма да имат право да монтират допълнителни изолиращи и спирателни кранове на входа и изхода на радиаторите, реши по-рано НС по предложение на Христов.
Според него недобросъвестни абонати декларират в началото на отоплителния сезон, че се отказват от парно, свалят радиаторите си с измерителния уред и на негово място монтират нов без измерващо устройство.
Текстът беше включен, след като вчера парламентът даде право на фирмите топлинни счетоводители да определят потреблението на абонатите, независимо дали са с включено или изключено парно.
От 1000 до 5000 лева ще е глобата за ползване на парно без да се отчита, реши още вчера НС.
Същата глоба ще плащат и лицата, които са сменили измерителите или са ги повредили. При повторно нарушение
глобата скача на 10 000 лева
От 1000 до 5000 лева е санкцията за нарушаване на нормалното електроснабдяване, топлоснабдяване или газоснабдяване.
Топлофикациите вече ще събират дълговете си
по реда на Гражданския процесуален кодекс- въз основа на извлечението от сметките, но само след изготвена и приложена изравнителна сметка за съответната година. Депутатите решиха в сряда, че принудително ще се събират и сметките за ток.
Ако 2/3 от етажните собственици не искат да ползват парно и топла вода, те трябва да подадат декларация, че искат прекратяване на услугата, в топлофикацията, към която е свързана сградата, решиха още депутатите.
Досега се изискваше съгласието на всички собственици
Фирмите за топлинно счетоводство ще се регистрират в публичен регистър към Министерството на икономиката и енергетиката, гласува парламентът. Потребителите в сграда, етажна собственост, съответно ще си избират фирмата топлинен счетоводител от вече одобрените и регистрирани.
С решение на общото събрание на сградата става и изборът на доставчик на парно. Законът предвижда при продажба на топлинна енергия в писмения договор между доставчика и потребителите
да се посочват ясно всички права и задължения на страните
Нови 2,5 милиона лева е иззела прокуратурата от бившия шеф на Топлофикация-София, Валентин Димитров и от майка му Цеца Димитрова, съобщи междувременно вчера наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов.
Той уточни, че това са средства, които не са част от запорираните вече сметки. Джамбазов допълни, че парите са иззети в България, а не от чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!