Атомната трагедия в АЕЦ Чернобил, експлозията преди изгрев слънце на 26 април 1986 г., беше отбелязана в Украйна с камбанен звън и минута мълчание в ранните часове. Президентът Виктор Юшченко присъства на траурна възпоменателна служба край параклиса в Киев, построен в памет на жертвите.
Църковните камбани удариха 20 пъти в 1,23 ч. местно време, отбелязвайки точното време, когато работниците в атомната централа са задействали алармата в четвърти реактор.
Двайсет години по-късно аварията в Чернобил продължава да оказва влияние върху психиката на бившата съветска република, отбелязва АП.
Радиационният облак се разпространи бързо в цяла Европа от скандинавските страни на север до Гърция на юг, но най-засегнати бяха самата Украйна и Беларус.
Положението бе утежнено от съветските власти, които скриха от населението новината за опасността, а евакуацията от най-засегнатите райони започна едва ден и половина след аварията.
"Експлозията засегна половината планета, но най-тежко пострадаха Украйна и Беларус. За тези страни чернобилската трагедия не е историческо събитие, тя е проблем на днешния и утрешния ден", заяви в специална декларация председателят на Съвета на Европа Тери Дейвис.
Двайсет години по-късно милиони хектари земеделски и горски площи в трите страни остават поразени от радиацията. Смята се, че около 5 млн. украинци, руснаци и белоруси са били засегнати от повишените нива на опасните цезий-137 и стронций-90, макар и досега да няма единодушие относно цифрите.
Според Световната здравна организация нивото на радиация в момента на взрива е било над 200 по-голямо, отколкото при бомбардировките с атомно оръжие над Хирошима и Нагазаки през Втората световна война.
По данни от проучване на ООН, подкрепени от правителствата в Киев, Москва и Минск, между 4000 и 9000 са душите, чиято смърт е била причинена пряко от аварията в Чернобил.
Според природозащитни организации обаче числото е между 10 и 20 пъти по-голямо.
Материалното изражение на щетите се оценява на стотици милиарди долара.
Чернобилската атомна електроцентрала беше окончателно затворена през 2000 г., но едва ли скоро ще престане да бъде източник на постоянни притеснения.
Бетонният саркофаг върху експлодиралия реактор е бил набързо направен и конструкцията не се смята за особено сигурна. Над 20 държави отпускат финансова помощ на Украйна, за да бъде изграден нов, този път стоманен саркофаг. Тежащото 20 хил. т съоръжение трябва да бъде готово до 2010 г.
Руската милиция разпръсна неразрешен протест на активисти от екологичната организация "Грийнпийс" и журналисти, които протестираха срещу ядрената енергия на Червения площад в Москва по повод 20-годишнината от катастрофата в Чернобил, предадоха Франс прес и Ройтерс.
13 активисти от "Грийнпийс" се бяха оковали с вериги за оградата на катедралата "Свети Василий", облечени в жълти фланелки с буквите, които образуват надписа "Не на Чернобил-ите".
Цивилни и военни служители на сигурността на Кремъл разрязаха веригите с клещи и прибраха активистите в микробус. Журналисти, които отразяваха събитието, също бяха отведени в полицейски участък за проверка, защото според органите на реда по закон е забранено да се снима в близост до Кремъл, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!