О ще преди 20 години ФБР е започнало да проверява съмнителни връзки на милиардера Алън Станфорд с фигури от подземния свят. През годините за били направени поне пет разследвания за пране на пари, но нито едно обвинение не е било отправено към него.
За първи път тайните служби тръгват по следите на милиардера през 1989 г., когато ФБР и Скотланд ярд съвместно се опитват да проследят дейността на т.н. "банки месингови табелки", които за кратко време се нароили на остров Монсерат в Карибите.
Островната държава с население 13 хил. души изведнъж заживяла с 300 банкови клона, през които започнали да преминават стотици милиони долари. Очевидно било, че става дума за пране на пари, а разследващите с изненада открили, че сред тези банки се мъдри и Guardian International Bank, създадена от Алън Станфорд.
В хода на разследването, което било проведено под ръководството на специален агент Рос Гафни, било установено, че следите от тази банка водят направо към Меделинския клан на Пабло Ескобар и братята Орехуела.
"Подозирахме съвсем сериозно, че Станфорд има нещо общо с прането на пари, но той като че ли се усети, че го следим, или някой го предупреди. Защото върна лиценза за банкиране на острова и напусна".
Малко след това Скотланд ярд се оттегля от разследването, защото не разполага с достатъчно хора да следи Станфорд постоянно. След остров Монсерат Станфорд се мести на съседния остров Антигуа, където създава клон на "Станфорд интеренешънъл банк". Тъкмо тази банка сега е в центъра на разследването за пране на пари.
ФБР специално се интересува от връзките и приятелството на Станфорд с бившия премиер на Антигуа Лестър Бърд.
"Станфорд е много хитър и отракан бизнесмен - разказва агент Гафни. Той винаги се стреми да изгради близки приятелски отношения с хората, които са важни за бизнеса му. А на острова искал да поддържа добра репутация сред всички."
Така например когато островът бил връхлетян от урагана Уго, Станфорд лично се заел със спасителните операции и евакуирал много хора на безопасно място.
Притежава личен чар и умее да се сприятелява бързо. В резултат на това много хора остават лоялни към него независимо от обстоятелствата. Дори и сега много жители на Антигуа са убедени, че парите им са на сигурно място в "Станфорд интеренешънъл банк", въпреки че той самият казва открито, че няма пари.
Лестър Бърд става министър-председател на Антигуа и Бермуда през 1994 г. поемайки поста от своя баща Виър Бърд. Неговото управление е известно като едно от най-корумпираните в региона. Има многобройни документи за връзките му с прането на пари и контрабандата на оръжие.
През 1990 г. баща му Виър Бърд прави солидна поръчка за израелско огнестрелно оръжие, което в крайна сметка се оказва в ръцете на колумбийските наркобарони.
По-късно Бърд още веднъж разгневил Вашингтон, предоставяйки защита и убежище на издирвания в САЩ за измами престъпник Робърт Веско.
Станфорд пристига на острова по време на управлението на Бърд-старши и е топло посрещнат. Политиците харесали идеята му да работи за диверсифициране на националната икономика, която изляло зависи от приходите от туризма.
Станфорд получава двойно гражданство, става най-големият частен работодател и придобива солидно влияние върху политиката на Антигуа.
През 2006 г. за заслуги към икономиката и политиката на държавичката Алън Станфорд е удостоен с титлата "почетен рицар на Антигуа", а на церемонията присъства принц Едуард, специално пристигнал от Лондон.
"В офшорния свят също има йерархия, а Антигуа е на дъното й" - казва Дейвид Мърчант, анализатор на офшорния бизнес от Маями.
"Антигуа за бизнеса е като Дивия запад, а Алън Станфорд дълги години е главният каубой".
Сегашният министър-председател на Антигуа Болдуин Спенсър също високо цени заслугите на милиардера за стандарта на острова. Той признава, че Станфорд сам е създал 2 хил. работни места, а това не е малко за държава с население 82 хиляди.
Според него обаче Станфорд е придобил "твърде опасно" влияние и освен това е изкупил най-атрактивните недвижими имоти на острова. Спенсър дори казва, че на практика Лестър Бърд "буквално е подарил Антигуа на Станфорд".
Бърд отвръща, че това не отговоря на истината и са аргументира, че по негово време Станфорд изобщо не е бил съден, нито пък официално обвиняван в криминална дейност.
Гафни обяснява, че при предишните разследвания срещу Станфорд не се му били повдигнати никакви обвинения, понеже парите поемали по доста завоалирани и косвени маршрути, преди да стигнат до банката му, така че перспективите за успешно съдебно преследване оставали минимални. Но Станфорд въпреки всичко "останал върху радара на ФБР".
Според Управлението за борба с наркотиците (ДЕА), негови агенти провеждат независими разследвания за пране на пари и наркотрафик на Станфорд в Далас и Ню Орлийнс. Те имат сведения още от края на 90-те години, че Станфорд може би пере пари на Картела Хуарес - на един от най-активните наркобосове Амадо Карильо Фунтес.
Съществуват документи, че Фуентес и неговия клан са разкрили в банката на Станфорд най-малко 10 сметки и успешно са изпрали 3 млн. долара.
След като Фуентес умира при странни обстоятелства в мексиканска клиника, където постъпва за да си направи пластична операция и липосукция, Станфорд предава на федералните власт в Маями 3 млн. долара, за които казва, че по всяка вероятност са пари на наркомафията.
С това си спечелва доверието на властите и алиби. Но много бързо съмненията отново се връщат към неговата банка, защото ДЕА засича схема на пране на пари в Тексас. Данните са предадени на ФБР и Комисията за ценните книжа и борсите, защото са замесени офшорни банки.
Но защо няма резултати от тези разследвания, никой не може да каже. Вероятно една от причините, че Станфорд успявал да си купува и политическо благоволение.
"Станфорд файненшъл груп" е дарила над 2.4 млн. долара на близо 100 високопоставени американски политици, повечето от Демократическата партия.
Откакто той изпадна в немилост все повече от тях се опитват да се дистанцират и от него, и от разследването на финансовата му пирамида.
Президентът Обама е бил най-големия получател на дарения на Станфорд. В неговия предизборен щаб са постъпили 31 750 долара от Stanford Financial Group и лично от Алън Станфорд.
Джон Маккейн получил 28 хил. долара. Парите не подминали и Хилъри Клинтън, която в началото на своята кампания била спонсорирана с 6 900 долара.
Другите кандидати, които отпаднаха най-рано, логично са получили най-малко пари: Бил Ричърдсън, Руди Джулиани и Мит Ромни взели само по 4 600 долара.
Най-много получил сенаторът от Флорида Бил Нелсън - 45 900 долара. Обещал да ги върне, но досега това не е станало.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!