Всички аргументи, изказани от парламентарната група на заседанието й обаче били свързани с икономическата политика на кабинета. Според синия депутат д-р Стойчо Куцаров темата за лекарствата се наложила, тъй като засягала всички граждани и трябвало да се поеме вината за настъпилия хаос. Основната отговорност трябва да се поеме от министър-председателя, смята Куцаров.
Като "неудачни действия" и мотивация за собствените партийни структури на СДС преди националната им конференция коментира искания вот на недоверие президентът Георги Първанов. Стои въпросът дали в СДС или в която и да е друга политическа сила си дават сметка какво следва след евентуалния успех на вота, обясни Първанов, според когото сините не възнамерявали скоро да поемат ангажимент към властта.
Финансовият министър Милен Велчев обяви, че не се притеснява от поискания вот на недоверие, като се аргументира с категорична подкрепа за данъчната политика на кабинета, получена от страна на парламента. Той отхвърли обвиненията, че тя защитава едрия бизнес и прогнозира, че някои от депутати от опозицията също биха били склонни да подкрепят правителството в предстоящия вот. Колегата му Николай Василев от своя страна изтъкна, че делът на данъчната тежест спрямо БВП е най-ниският от 1998 г. насам - малко над 31%, при 36,2% през 2001 г.
Занапред по тези спорни въпроси Министерството на финансите ще бъде консултирано от Национален съвет по данъчна политика, обявиха днес от ведомството. Новата структура ще работи по усъвършенстването на данъчната система и ще се оглавява от финансовия министър Велчев. Съветът ще се състои от 10 членове, сред които по един представител на Националният осигурителен институт и Националният статистически институт. Членове на съвета ще бъдат и осем представители на национални браншови организации и национални синдикални сдружения и организации.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!