Българските фенове на "Симпли ред" се оказаха по-големи късметлии от гръцките - групата отложи концерта си в Атина тази неделя по технически причини, свързани с транспортирането на оборудването.
В замяна на това фронтменът Мик Хъкнал и 10-ината музиканти с него се раздадоха докрай на шоуто си в Зимния дворец на спорта в София снощи. (Вж. фоторепортаж).
Някои техни почитатели дори твърдят, че на живо групата звучи по-добре, отколкото в записите си. Други пък коментират във форума на официалния сайт SimplyRed.com, че певецът е изглеждал по-щастлив от когато и да било.
Британците представиха не една, а три нови композиции, сред които и пилотното парче от предстоящ албум.
Сингълът "Oh! What a Girl" излиза по-късно този месец, а публиката още отсега го прие с овации. Сред зрителите бяха и музикантите от група "Те", които подгряха шоуто с кратък сет от 20 ч.
За разлика от техния хит №1 на Острова "Holding Back The Years", тук най-любими се оказаха оставените за финала "Money" (1985), "Something Got Me Started" (1991) и "Stars", които пълната зала пееше с пълно гърло.
Извикан два пъти на бис, Мик изпълни още четири от най-познатите си песни, сред които бяха също "Sunrise" (2003 г.), "Fairground" (1995) и "If You Don't Know Me By Now" (1989).
Като всяка уважаваща себе си англоезична група, "Симпли ред" имат в репертоара си и песен на американския бард №1 Боб Дилън (който тези дни издаде новия си албум "Modern Times"). Оригиналът на "Positively 4th Street" е от 1967 г., а кавърверсията от албума "Home" (2003 г.) също бе включена в сетлиста за България.
Освен артистичния Хъкнал, чийто глас на 46 години продължава да е в страхотна форма, атракция на сцената бе и дългокосия китарист от японски произход Кенджи Сузуки, известен и с псевдонима Кенджи Джамър.
Той работи със "Симпли ред" още от албума "Blue" и е автор на някои от песните на групата. Записвал е още с Ани Ленъкс, Сийл и "Лайтхаус фемили", като използва едни от най-скъпите китари в света - "Земетис" (Zemaitis.net), на които е рекламно лице.
Фирмата е създадена през 1952 г. в Лондон и произвежда изключително редки модели, чиито притежатели са Ричи Самбора, Джордж Харисън, Рони Ууд и Ерик Клаптън (негова китара с тази марка е била продадена на търг в "Кристис" за 253 хил. долара).
Междувременно излязоха данни, че за първи път на Острова са продадени китари за над 100 млн. лири стерлинги - което се коментира от Би Би Си като възраждане и възход на рокмузиката.
Общо през 2005 г. са били продадени близо 1 млн. инструмента: 470 хил. електрически и 520 хил. акустични. Бройката е удвоена спрямо 1999 г. и с 200 хил. повече в сравнение с 2004-та.
Ръстът в продажбите е 11%, но цените са паднали, защото пазарът е наводнен с евтини инструменти от Китай.
Половината британски музиканти твърдят, че могат да свирят на този инструмент, а конкретно китаристите там са около 4 млн.
Впрочем това едва ли е тенденция само във Великобритания - на раздадените вчера от MTV награди за видеоклипове властващият през последните години хип-хоп отстъпи в повечето категории на млади рокгрупи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!