Мярката предизвика съпротивата не само на пушачите, но и на собственици на заведения, които твърдят, че са принудени да влязат в ролята на надзиратели и да информират посетителите си за тежките глоби, които ги заплашват, ако запалят цигара.
Забраната трябваше да влезе още по време на коледно-новогодишните празници, но бе спряна в последния момент от министъра на здравеопазването Джироламо Сирикиа, който настоя, че ограниченията за пушачи все пак трябва да влязат в сила.
Той обясни, че целта е да се предпазят не само пушачите, изложени на риска да заболеят от рак на белите дробове, но и цялото население, което носи последствията от пасивното пушене.
15 млн. италианци са редовни пушачи, но въпреки това проучвания на общественото мнение показват, че повечето хора подкрепят забраната.
Все пак новият закон против тютюнопушенето предизвика спорове, тъй като собствениците на барове и ресторанти са заплашени от тежки глоби по над 2200 евро, ако някой от клиентите им запали. Мнозина отсега заявяват, че няма да викат полицията да се разправя с нарушителите, които също могат да бъдат глобени до 250 евро.
Някои пък вече предлагат на пушачите алтернативно пространство пред заведенията, отоплявано от газови печки.
Най-голямата революция обаче се очаква в италианския парламент, изтъква Българската редакция на Би Би Си.
Изпълнените с тютюнев дим заседания на различните комисии ще останат в миналото, зарича се председателят на долната камара, но министри отсега заплашват, че ще продължат да припалват на сбирките на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!