П артията Словашки демократичен и християнски съюз (СДХС) на премиера Микулаш Дзуринда плюс двата й потенциални съюзника - Партията на унгарската коалиция и Християндемократическото движение, събраха най-много гласове в анкетите преди изборите тази събота.
Две от последните допитвания до общественото мнение, цитирани от "Ройтерс", сочат съответно 33 и 36,6% подкрепа за дясноцентристка коалиция.
Партията "Смер" (посока) - социална демокрация" (Strana-smer.sk) обаче остава с най-голяма поддръжка като самостоятелен играч - 29%, което е известно отстъпление от предишните проучвания.
Според данните на Словашкия статистически институт социалдемократите имат преднина пред управляващата партия, като се ползват с доверието на 28% от гласоподавателите, докато СДХС събира с 12,7%.
Още пет други формации имат шансове да прескочат 5-процентната бариера и да влязат в 150-местния парламент, смятат социолозите.
Това са Движението за демократична Словакия на бившия премиер Владимир Мечиар, Партията на унгарската коалиция, Движението на десните, Християндемократическото движение и Комунистическата партия на Словакия.
През последните няколко месеца проучванията на общественото мнение показаха, че по отношение на икономическите и социални реформи, които превърнаха Словакия в рай за инвеститорите, словаците не са на едно мнение.
Близо 4,3 млн. словаци имат право на участие в първите избори след влизането на страната в ЕС. За първи път в историята й парламентарният вот се произвежда в един ден.
Политолозите прогнозират избирателна активност под 60% и описват три сценария за сформиране на правителствена коалиция.
Първи вариант: "Смер" формира правителство с две партии вдясно от центъра - Християндемократическото движение (ХДД) на Павол Хрушовски и етническата Партия на унгарската коалиция (ПУК) на Бела Бугар - дясноцентристките формации, които участваха и в двете правителства на Дзуринда.
Наблюдатели смятат, че това е най-добрият вариант за "Смер", тъй като тази коалиция би разполагала с парламентарно мнозинство и силна международна подкрепа, а самата партия ще доминира в бъдещия кабинет.
ПУК и ХДД посочиха, че за да се създаде тази коалиция, лидерът на "Смер" Роберт Фицо трябва да се откаже от някои свои намерения, вкл. премахването на 19-процентния плосък данък.
Етническите унгарци нямат място в следващия парламент, коментира обаче той в четвъртък. Затова някои анализатори смятат, че "Смер" може да се обърне към крайнодясната Словашка национална партия (СНП), макар християндемократите да обявиха, че няма да работят с националистите.
Втори вариант: "Смер" може да потърси подкрепата на лявоцентристката Народна партия - Движение за демократична Словакия (НПДДС) на бившия премиер Владимир Мечиар, както и на националистите.
Подобна коалиция би разполагала с удобно парламентарно мнозинство, но би била възприета хладно в чужбина заради недемократичното минало на Мечиар и националистическата реторика на СНП, отбелязва "Ройтерс".
Анализатори посочват, че "Смер" може да се реши на този съюз, ако преговорите с ХДД и ПУК се провалят. Партията може и да се опита да сформира правителство на малцинството с тактическа подкрепа от партията на Мечиар и националистите.
Трети вариант: дясноцентристите създават коалиция с някоя от малките партии. Дзуринда, чийто Словашки демократичен и християнски съюз (СДХС) заедно със съюзниците му се очаква да спечелят най-много гласове, може да се опита да остана на власт като сформира кабинет с ХДД, ПУК и още една малка партия.
Според анализаторите Дзуринда може да започне преговори с партията на Мечиар, която вече обяви, че е готова да работи със "Смер" или с Дзуринда. ПУК обаче посочи, че нейно сътрудничество с Мечиар и левицата е невъзможно.
ХДД също има резерви към Мечиар. Друга опция за Дзуринда е да се обърне към малката партия "Свободен форум", която бе създадена чрез отцепване на депутати от парламентарната група на СДХС.
Проучванията на общественото мнение обаче показват, че форумът едва ли ще успее да премине 5-процентната бариера, необходима за влизането в словашкия парламент. Малката партия бе един от най-шумните критици на премиера и вероятно би се съгласила да работи със СДХС, но не и със самия Дзуринда.
Междувременно трите чешки центристки и десноцентристки партии, които преговарят за съставяне на коалиционно правителство, се споразумяха за разпределението на министерските постове в новия кабинет, но още не са обявили как ще си осигурят мнозинство в парламента.
След непредсказуемия вот в началото на месеца дясната Гражданска демократическа партия (ГДП) спечели най-много гласове на парламентарните избори, но тя и партньорите й от Християндемократичния съюз-Чехословашка народна партия (ХДС-ЧСНП) и Партията на зелените разполагат само с половината от общо 200 места в парламента.
Лидерът на ГДП Марек Тополанек заяви след преговорите, че неговата партия ще има девет представители в правителството, а двете по-малки формации - по три.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!