Б ългарските строители са част от проблема на Германия с чуждата нелегална работна ръка, който традиционно се свързва със страните от Източна Европа. Притокът на чернорабтници към западната държава беше една от темите на 19-ия редовен конгрес на строителния профсъюз в Бон, съобщава Българската редакция на "Дойче веле".
Според генералния секретар на Европейския синдикат на имиграционните работници Матиас Кирхнер проблемът се разраства и все повече от самите германци също полагат нелегален труд напоследък.
"Имаме сериозен проблем с черноработниците, става все по-трудно да се разграничи легалният от нелегалния труд. Що се отнася до втория, обикновено визираме страните от Източна Европа и още по-точно - от югоизточната част на континента.
Междувременно обаче постепенно се променя ситуацията и в самата Германия, където
в последно време все повече германци също работят нелегално."
Според Матиас Кирхнер в Германия има много добри закони в това отношение и проблемът категорично не е в законодателството, а в упражняването на контрол върху труда на черно.
Колко сложен всъщност е проблемът личи и от думите на председателя на Строителната федерация към КТ "Подкрепа" Йоанис Партеньотис, почетен гост на конгреса:
"Въпросът е там, че фирми, които са легални на немския пазар и докарват работници по квотната програма, взимат покрай тях и черноработници. Да не говорим за неправомерностите и при легалния вариант - двойните каси и счетоводство, криенето на вноски, подмяната на ежедневните строителни дневници и т.н."
Председателят на строителната федерация към КТ "Подкрепа" е съгласен, че
българските строители са част от проблема на Германия с чуждата нелегална работна ръка.
"По мое мнение най-големият им проблем е с работниците от близки на Германия държави - Полша, Чехия, Унгария. Но това не означава, че върху германския трудов пазар не оказват натиск и работници от други страни - като България, например.
Те пристигат в Германия, декларирайки съвсем друга цел - туризъм, бизнес, или някакъв тип обучение, само и само да минат шенгенската бариера, а после да потънат в неизвестност - докато някой не ги хване в "крачка"."
Според Матиас Кирхнер при всички положения е необходимо да се работи тясно със страните, откъдето идват черноработниците. Ние се стремим да направим така, че гражданите на тези държави да бъдат информирани кое е законно и кое незаконно трудово занимание в Германия, пояснява той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!