И зраел е предупредил жителите в селищата, разположени на юг от река Литани в Южен Ливан, да се евакуират, съобщи Асошиейтед прес. В продължение на 18 години - от 1982 до 2000 г., тази река бе граница на т.нар. зона за сигурност, окупирана от Израел.
Според АП предупреждението към цивилното население и продължаващите сражения на израелски части и подразделения на военното крило на "Хизбула" покрай ливанско-израелската граница по всяка вероятност са
първата стъпка към израелска сухопътна офанзива.
До късно снощи в Йерусалим продължи заседанието на израелския кабинет, посветено на проблема. Според военни източници намеренията на Израел са да изтласка въоръжените подразделения на "Хизбула" най-малко на 30 км на север от границата и да създаде нова буферна зона между двете страни.
Ливанската армия, която досега запазваше неутралитет в конфликта, ще се противопостави на евентуална израелска сухопътна операция, заяви от своя страна ливанският министър на отбраната Елиас Мур.
"Ливанската армия ще се съпротивлява и ще брани страната ни. Ние ще докажем, че тя заслужава истинско уважение", заяви той в интервю за телевизия "Ал Джазира".
Признаците за "сериозна ескалация" се проявиха едновременно с отправеното от генералния секретар на ООН Кофи Анан предупреждение, че над Ливан е надвиснала хуманитарна криза.
Той призова за незабавно прекратяване на военните действия, но призна, е дори действията за намаляването на интензивността на военния конфликт в Ливан се сблъсква със сериозни пречки.
Анан обвини Израел, че използва "несъразмерна сила",
и разкритикува "Хизбула", че "държи за заложник цял един народ".
САЩ от своя страна се противопоставят на призивите да окажат натиск върху израелската страна за прекратяване на въздушните и артилерийски удари.
Във вторник или сряда държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс ще пристигне в Израел, като преди това посети и някои от арабските страни в региона.
Обиколката ще бъде първия сериозен дипломатически ход на САЩ от началото на сраженията на 12 юли. До този момент в тях са загинали 317 ливанци и 31 израелци, в това число 16 войници.
По данни на ООН над 500 000 ливанци са били принудени да напуснат домовете си. Броят на ливанските бежанци в Сирия се изчислява на 130 000 души. Поне 45 000, предимно жители на Южен Ливан, все още не са намерили подслон и се нуждаят от хуманитарна помощ.
Междувременно европейските жандармерийски части,
сформирани от пет държави членки на ЕС, са в пълна оперативна готовност, според комюнике от заседание на междуведомствен комитет от представители на високо равнище на страните основателки, състояло се в Мадрид.
Европейските жандармерийски части бяха създадени през 2004 г. от Франция, Италия, Испания, Холандия и Португалия. Задачата им е да се намесват в случай на международни кризи.
Щабът на еврожандармерията е в италианския град Виченца, а частите се командват от френския генерал Жерар Деаназ.
По принцип европейската жандармерия е на разположение на ЕС, но може да бъде използвана и от други международни организации като ООН, НАТО, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Африканския съюз.
Германското външно разузнаване действа координирано с руските специални служби за освобождаването на двамата израелски войници, отвлечени от "Хизбула" и от палестинското ислямистко движение "Хамас", става ясно от публикация в германския в. "Берлинер Цайтунг".
Руско-германската операция била договорена от външните министри Франк-Валтер Щайнмайер и Сергей Лавров веднага след отвличането на израелски ефрейтор от "Хамас" през юни.
Впоследствие мисията била разширена. Вестникът не посочва какъв е източникът на тази информация.
В същото време иранският президент Махмуд Ахмадинеджад поискал в писмо до германския канцлер Ангела Меркел "съдействие за решаване на палестинския проблем и за справяне с ционизма", според съобщение на германски правителствен служител.
По думите му в писмото не става и дума за ядрения проблем. Това е един много странен документ, коментира служителят. Първа за
писмото на Ахмадинеджад до Ангела Меркел
съобщи в сряда иранската студентска информационна агенция, но досега никой не бе коментирал съдържанието, посочва Ройтерс. Голяма част от текста не е нищо друго освен пропаганда срещу Израел и евреите, заявил цитираният от агенцията източник.
През май иранският президент изпрати писмо от 18 страници и до президента на САЩ Джордж Буш. В него той обсъждаше религиозните ценности, историята и някои аспекти на международните отношения, като критикуваше САЩ и Израел. Писмото до Меркел е с много по-мек тон, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!