О громното мнозинство от американците - 71%, са недоволни от политиката на президента Джордж Буш в Ирак. Това сочи проучване на общественото мнение, осъществено от института "Ипсос" в началото на седмицата.
Авторите на проучването обръщат внимание, че подкрепата на американските граждани за Буш никога не е падала до такова ниско равнище.
Президентът се радва на одобрението на 31% от сънародниците си, срещу 27% в началото ноември.
Едва 9% от анкетираните вярват в победата в Ирак
За сравнение според проучване на общественото мнение от декември 1965 г. само 7% от американците са смятали, че страната им може да удържи победа във Виетнам.
63% не вярват, че Ирак някога може да има стабилно демократично правителство. Песимизмът е особено разпространен сред привържениците на Демократическата партия.
Американците обаче са против бързото изтегляне на контингента
на страната им. 71% от анкетираните се обявяват за постепенно напускане на Ирак до лятото на 2008 г.
Британският държавен министър за Европа Джеф Хун заяви, че страната му се е опитала напразно да убеди САЩ да не разформироват иракската армия след свалянето на Саддам Хюсеин от власт.
Хун, който бе министър на отбраната по време на инвазията в Ирак през 2003 г., твърди това в публикация в британския в. "Дейли телеграф".
Мнозина иракчани и анализатори смятат, че разформироването на армията на Саддам Хюсеин е било ключов фактор за дестабилизирането на Ирак, отбелязва Асошиейтед прес.
Междувременно министърът на отбраната на САЩ в оставка Доналд Ръмсфелд посети изненадващо страната, съобщи високопоставен говорител на Пентагона. Той гостува на американската военновъздушна база край Ал Асад, в западната иракска провинция Анбар.
За последните шест години имах възможността и, бих казал, привилегията да работя с най-великите въоръжени сили на света, каза отиващият си министър пред близо 1200 войници и морски пехотинци.
"Напускам със съзнанието, че истинската военна мощ на САЩ не е във Вашингтон, не е в Пентагона, нито в оръжията. Тя е в сърцата на мъжете и жените, които служат във въоръжените сили. Това е вашият патриотизъм, вашият професионализъм и вашата решимост", изтъкна той в речта си.
"Ние смятаме за неотложна задача да защитим американския народ от още един 11 септември. Същевременно трябва да имаме търпението да доведем тази задача до успешен край. Последиците от евентуален провал са неприемливи. Врагът трябва да бъде разгромен", добави Ръмсфелд.
Той посети и американските сили в Балад, на 80 км северно от Багдад. Това е 15-ата визита на Ръмсфелд в Ирак, отбелязва Асошиейтед прес. По традиция пътуването му не бе обявено предварително от съображения за сигурност.
По-късно днес иракският президент Джалал Талабани отхвърли като цяло доклада на американската двупартийна комисия "Бейкър-Хамилтън", определяйки го като некоректен.
Той съдържа опасни точки, които посягат на суверенитета на Ирак и на неговата конституция, подчерта ядосано иракският президент.
Талабани, който е кюрд, се обяви особено остро против включване на бившите баасисти в политическия процес на страната, а това е едно от предложенията в доклада.
Това е в разрез с дългата борба, която иракският народ води срещу диктатурата, каза Талабани. Иракският президент разкритикува и препоръката САЩ да заплашат иракските власти, че ще оттеглят помощта, ако няма напредък.
Ръмсфелд подаде оставка през ноември, ден след като републиканците изгубиха контрола върху двете камари на конгреса на САЩ заради неодобрението на американските гласоподаватели на политиката на Белия дом в Ирак. Новоназначеният министър на отбраната Робърт Гейтс ще встъпи в длъжност на 18 декември.
Преди два дни Доналд Ръмсфелд предупреди да не се прибързва с изтеглянето на американските войски. Той смята, че това би било ужасна грешка. На среща със служители в Пентагона Ръмсфелд призова американците да проявят търпение и предупреди, че евентуален провал в Ирак ще има ужасни последици.
Междувременно администрацията на президента Джордж Буш обмисля три варианта за преформулиране на военния и политическия си ангажимент в страната след публикуването на доклада на Групата за проучвания за Ирак.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!