Р усия и Сърбия подписаха стратегическо междуправителствено споразумение в нефтената и газовата област за срок от 30 години с последваща възможност за продължаване на всеки пет години.
Споразумението бе подписано в присъствието на президентите на двете страни Владимир Путин и Борис Тадич, премиера на Сърбия Воислав Кощуница и руския първи вицепремиер Дмитрий Медведев.
"Станахме свидетели и участници в откриването на нова важна страница в руско-сръбските отношения. Току-що бяха подписани споразумение между правителствата на нашите страни за сътрудничество в нефтената и газовата област, а също така протокол за основните условия за купуването от "Газпромнефт" на 51 % от акциите на компанията "Нафтна индустрия на Сърбия", каза Путин.
"Тези документи имат принципно значение за по-нататъшното задълбочаване на двустранното сътрудничество. Фактически става дума за договорно-правното оформяне на стратегическото партньорство в горивно-енергийната сфера", каза още той.
По думите му с подписването на тези споразумения Сърбия става един от ключовите транзитни възли във формиращата се система за доставка на руски енергоносители в Южна Европа.
Руският президент отново повтори днес позицията против независимост на Косово. Той заяви, че Русия категорично се противопоставя на независимост на областта и добави, че Белград може да разчита на Москва като на надежден приятел и партньор.
"Независимостта на Косово ще причини сериозни щети на цялата система на международното право и ще донесе негативни последствия за Балканите и за света и за стабилността в други региони", каза Путин.
Сключените днес договорености предвиждат пакетна сделка: "Газпромнефт" без търг купува за 400 млн. долара контролния пакет - 51 %, от акциите на НИС; през територията на Сърбия ще бъде построен 400-километров участък от газопровода "Южен поток" с пропускателна способност от над 10 милиарда куб. м годишно, а също така ще бъде довършено строителството на подземното газохранилище "Банатски двор".
Освен това "Газпромнефт" се задължава да инвестира най-малко 0,5 млрд. долара в реконструкцията и модернизацията на НИС.
Русия ще получи днес голямата си награда, за това че подкрепя Сърбия в опитите й да не позволи на Косово да провъзгласи едностранно независимост, пише днес влиятелният британски делови всекидневник "Файненшъл таймс".
Идната седмица, ако Сърбия избере твърдолинеен националист за президент, Eвропейският съюз може да понесе загуба заради това, че е на противположната позиция. Висока е цената на независимостта на Косово, пише вестникът.
В статията се анализира връзката между очакваното придобиване от "Газпром" на мажоритарния пакет от акции на сръбския държавен петролен монополист НИС и въпросът за статута на Косово.
Като отбелязва, че сделката за НИС вече е одобрена от правителството в Белград, макар цената да не е окончателно договорена, "Файненшъл таймс" отбелязва, че както и да се развият нещата "Газпром" ще спечели от сделката, ще се сдобие и с клиент за тръбопровода "Южен поток". Ще го отнеме от конкурентния тръбопровод "Набуко", чрез който ЕС иска да намали зависимостта си от руския газ и то без да трябва да влиза в конкурентна борба.
Британският вестник изтъква, че Русия е заслужила това благосклонно отношение на Белград с позицията си срещу независимостта на Косово, като е блокирала приемането на резолюция на Съвета за сигурност на ООН в подкрепа на независимостта на областта.
Това няма да спре процеса, но за други страни ще е по-сложно да признаят официално новата косовска държава. Макар че САЩ и повечето страни от ЕС ще признаят де факто тази независимост, Косово ще остане с неясен юридически статут, отбелязва "Файненшъл таймс".
Според вестника това е изгодно за руския президент и то по три причини. Защото е дълбоко против всеки процес на самоопределение, който позволява на страна като Косово едностранно да обяви независимост. След разпадането на Съветския съюз Русия е твърдо решила да не позволи на някоя друга своя съставна част да се отцепи от нея.
Второ, Путин може да експлоатира различията между САЩ и ЕС. Той знае, че страни като Испания, Гърция и Кипър не понасят идеята за самоопределение заради собствените си проблеми.
Но на трето място Кремъл най-вече печели от тъй желаната за Газпром сделка, пише "Файненшъл таймс".
Сръбският министър на икономиката и регионалното развитие Младжан Динкич заяви, че с подписването на споразумението за сътрудничество между Сърбия и Русия в областта на енергетиката нищо няма да бъде решено докрай.
Трябва да не се допуска мажоритарно участие на "Газпром" в НИС, съответно при преговорите да се постигне равноправно участие и в газопровода, и в НИС, да имаме общо управление и обща възможност за инвестиране, каза Динкич.
Той припомни, че преди три години е подписал с Русия споразумения за клиринговия дълг, но и до днес то не е приложено на практика, съобщи агенция БЕТА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!