А мериканският президент Джордж Буш заяви, че според него първите ирански реакции на предложенията на международната общност за ядрената програма на Техеран са "положителна стъпка".
"Ще видим дали иранците сериозно възприемат предложението ни. Те са тези, които трябва да направят избор", каза Буш в Лоредо, Тексас, където говори по проблемите с имиграцията.
Буш припомни, че САЩ ще седнат на масата за преговори с иранците, ако те имат желание да прекратят обогатяването на уран по начин, подлежащ на проверка.
Специалният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Хавиер Солана представи вчера в Техеран предложенията на страните от Съвета за сигурност на ООН плюс Германия.
Тяхната цел е да бъде накаран Иран да спре работата по обогатяване на уран, който според Запада може да бъде използван за създаване на атомна бомба. В същото време на Техеран може да бъде разрешена преработката на уран, ако той приеме условията на международната общност.
Според вестник "Ню Йорк таймс" предложенията, чието съдържание не бе обявено официално, предвиждат за Иран търговски стимули, ако замрази програмата си - съдействие да приемането му в Световната търговска организация, помощ за изграждане на реактор с лека вода, възможност за доставка на части за самолети от "Боинг" и "Еърбус", достъп до американски технологии в селското стопанство.
Техеран "сериозно ще проучи" предложенията на водещите световни сили, заяви иранският външен министър Манушер Мотаки.
Според главният ирански преговарящ за ядрената програма Али Лариджани предложенията "съдържат някои положителни страни", но и "някои неясноти" трябва да бъдат премахнати, предаде Ройтерс.
Западни дипломати заявиха за Ройтерс, че САЩ няма да предоставят пряко на Иран технология или апаратура, ако се стигне до осъществяване на предложената възможност за построяване в Иран на ядрен реактор с лека вода.
Появиха се непотвърдени информации, че това е един от стимулите, чрез които авторите на предложението се надяват да накарат Техеран да се откаже от обогатяването на уран.
Подкрепата на Вашингтон на идеята за изграждане на реактор в Иран е съществена промяна в политиката на САЩ и всъщност е решаваща за това дали такъв реактор изобщо някога ще бъде изграден, отбелязва Ройтерс.
Според източниците на агенцията, ако се стигне до такъв вариант, основни страни по договора ще бъдат европейците и руснаците, а Вашингтон ще играе по-пасивна роля.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!