С поред годишния доклад на международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" в България продължава да има дискриминация на малцинства, особено на ромското, на фона на подозрителност към бежанци, кандидати за получаване на политическо убежище и мигранти.
Хората с умствени увреждания живеят в тежки условия, с неподходящи грижи и лечение. Има за неправилно водени разследвания на незаконна употреба на огнестрелно оръжие и лошо отношение от страна на правоохранителните органи.
Ромите се натъкват на пречки при достъпа до жилище, работа, професионална квалификация и образование, се казва в доклада.
Между 65 и 70% от ромската работна ръка в България са безработни (по данни на българска неправителствена организация). Около 18% от ромите са неграмотни, а други 65% не са завършили средно образование.
По данни на УНИЦЕФ около 50% от ромските жилища нямат течаща вода, а 20 процента от ромските деца никога не са ходили на училище.
През септември Съветът на министрите към Съвета на Европа е потвърдил изводите на Европейската комисия по социални права, че България нарушава Европейската социална харта заради системното отричане на правото на подходящи жилища за роми.
В отговор на това България обяви нови закони в подкрепа на редица мерки, включително построяването на нови социални жилища, се отбелязва в доклада на "Амнести интернешънъл".
През октомври неправителствената организация Европейски център за защита на правата на ромите е подала колективна жалба в Европейската комисия по социални права, в която обвинява българското правителство, че не е успяло да премахне различията в здравното осигуряване и достъп до медицинска помощ между ромите и други уязвими групи спрямо мнозинството от населението.
Организацията също така обвинява правителството, че толерира политики и практики, които влошават здравето на ромите и други малцинства, пише в доклада.
По отношение на т.нар. македонско малцинство в България, в доклада се припомня, че през септември Европейската комисия е призовала българското правителство да спазва решенията на Европейския съд по правата на човека, който е постановил, че България трябва да регистрира партията "ОМО Илинден Пирин", която представлява, по думите на авторите доклада, "македонското малцинство в България".
Както българският Върховен съд, така и Софийският градски съд са отхвърлили молбата за регистрация на тази партия, се отбелязва в доклада.
Кандидатите за убежище, бежанците и мигрантите продължават да са задържани месеци, а понякога и години наред в очакване да бъдат експулсирани.
Според български неправителствени организации, тези задържания са се превърнали в рутинна практика, противно на нормативните актове, в които се казва, че до тази мярка се прибягва само като последно средство, се отбелязва в доклада.
Българският хелзинкски комитет е заявил, че употребата на огнестрелно оръжие от служители на правоохранителните органи продължава да е в нарушение на международните норми и че разследванията на такава употреба не са бързи, щателни или безпристрастни, пише в доклада.
Припомня се, че според Съвета на министрите на Съвета на Европа професионалното обучение на българските полицаи все още е неподходящо и че още не са решени проблемите относно задържането на лица и гарантирането на независимост на разследванията.
Представяйки годишния си доклад, "Амнести" остро разкритикува вълната от расизъм срещу емигрантите в Италия, определяйки я като пълно нарушение на международните норми за правата на човека.
Расистките прояви са както към незаконните емигранти, така и към онези с редовни документи, подчерта на пресконференция отговорничката за Италия на правозащитната организация Даниела Карбони.
Тя подчерта, че мерките, приети срещу нелегалната емиграция и престъпността от новото дясно правителство на Силвио Берлускони нарушават международните норми за правата на човека.
Тези мерки, които бяха остро разкритикувани от Испания и Румъния, предвиждат по-специално криминализиране на нелегалната емиграция и улесняване на експулсирането.
Според "Амнести" Италия е на път да се превърне в опасна страна днес за циганите и румънците, а утре и за всички емигранти, отбелязва АФП.
Организацията хвърля върху политическата класа тежката отговорност за влошаване на климата след убийството на италианка от румънски циганин през 2007 г. Политиците носят тежка вина за "легализирането на расисткия език" в Италия, заяви Карбони.
"Амнести" остро разкритикува САЩ и ЕС затова, че не спазват Световната декларация за правата на човека (СДПЧ), приета преди 60 години.
Световните лидери дължат извинение за неуспеха си да осигурят обещаните в СДПЧ справедливост и равенство, се посочва в доклада на правозащитната организация.
Документът отбелязва, че в 81 страни по света хората са подлагане на лошо отношение или изтезания, в 54 страни се водят несправедливи съдебни процеси, а в 77 страни няма свобода на словото.
Организацията призова великите сили да покажат обща визия и колективно водачество в областта на човешките права. Могат ли ЕС или нейните страни членки да призовават за спазване на човешките права от Китай и Русия, когато те самите са съучастници в мъчения, се пита в доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!