Ф ренският филм "Между стените" (Entre les murs) на режисьора Лоран Канте спечели "Златната палма" на 61-ия международен кинофестивал в Кан, съобщиха информационните агенции.
Лоран Канте бе сред тримата френски режисьори, които представиха свои творби в конкурсната програма и успя да заслужи първата "Златна палма" за Франция от 1987 г.
"Между стените", в който участват главно непрофесонални изпълнители, е екранизация по книга на Франсоа Бегодо и разказва за ежедневието на млад учител по френски в мултикултурната среда на колеж за проблемни деца на имигранти.
Филмът ще бъде разпространяван и със заглавието "Класът".
"Златната палма" беше връчена от Робърт де Ниро, който по-рано днес представи филма "What Just Happened" на режисьора Бари Левинсън. В него Де Ниро играе зедно с Шон Пен, председател на журито в Кан тази година.
Специална награда получи италианецът Матео Гароне за филма "Гомора" за неаполитанската мафия. Лентата, заснета по прочутата едноименна книга на Роберто Савиано, разказва за ужасите и жестокостите на Камората.
Със специална награда на журито бе отличен и друг италиански филм - "Il Divo" на италианеца Паоло Сорентино.
Наградата за на-добър режисьор бе връчена на Нури Билге Джейлан от Турция за филма "Трите маймуни".
Бразилката Сандра Корвелони получи отличието за най-добра актриса за роля във филма "Linha de passe" ("Линиите на прехода") на Валтер Салеш и Даниела Томас.
Това отличие беше толкова изненадващо, че дирекцията на фестивала и режисьорите не успяха да осигурят дори една снимка на изпълнителката, която не присъстваше в Кан.
Наградата за най-добър актьор беше присъдена на Бенисио дел Торо за изпълнението на ролята на Че Гевара във 268-минутния филм "Че" на режисьора Стивън Содърбърг, който не беше посрещнат с възторг от публиката и от критиците.
"Искам да посветя това на самия Че Гевара", каза акьторът. 41-годишният Дел Торо се превъплъщава в образа на Че в безкрайния филм, който разказва два епизода от живота на революционера легенда: първият, от края на 50-те години на миналия век, когато Че и Фидел Кастро свалят кубинския диктатор Батиста; и вторият - за неудачния опит на Че да изнесе кубинската революция в Боливия.
Дел Торо има "Оскар" за ролата си във филма "Трафик", който също бе режисиран от Содърбърг.
С наградата за най-добър сценарий бе отличен белгийският филм "Мълчанието на Лорна" на братята Дарден.
Френската легенда Катрин Деньов (биография и филмография) и американският актьор и режисьор Клинт Истууд (clinteastwood.net) получиха специалните награди за цялостно творчество.
"Златна камера" бе присъдена на британския режисьор Стив Маккуин за "Глад" и на рускинята Валерия Гай Германика за филма "Всички ще умрат, а аз ще остана".
Наградите в раздела "Златна камера" се присъждат на млади режисьори за първи пълнометражни игрални филми.
Поредното издание на най-големия кинофестивал в света беше открито на 14 май с прожекция на филма "Слепота" на бразилския режисьор Фернанду Мейрелеш. Филмът е по книга на Жозе Сарамагу и описва мистериозни случаи на слепота в съвременния град.
В официалния конкурс участваха 22 филма, сред които и произведения на останалите ненаградени Атом Егоян и Вим Вендерс, както и няколко дебюта.
Белгийският "Елдорадо" заслужи наградата на международната критика. Тази трагикомедия, втори филм на Були Ланерс - сценарист, режисьор и изпълнител на главната роля, разказва за продавач на стари коли, който залавя в дома си малолетен крадец.
Изпълнен със съжаление към детето, той не вика полицията и двамата тръгват на път из белгийската провинция, където им се случват невероятни неща.
В секцията "Особен поглед" главната награда бе присъдена на известния руски документалист Сергей Дворцов, който представи първия си игрален филм като продукция от Казахстан.
"Лале" (заснет на казахски език) разказва за младеж, който се връща от казармата при близките си в степта, пастири, живеещи примитивно наред с животните. Младежът се влюбва в красавица, а тя не го иска, защото му били много големи ушите...
Голямата награда (дотирана с 5 хил. евро) в паралелния конкурс "Седмица на критиката" заслужи филмът "Сняг" на родената в Сараево Аида Бегич - разказ за оцеляването на малка група през тежка зима след края на една война.
Най-възрастният работещ кинорежисьор - Мануел де Оливейра, който също получи почетна "Златна палма" за цялостно творчество, напомни думите на великия Федерико Фелини, сравнил филмите със самолети, които няма къде да кацнат - заради проблемите с филмовото разпространение в цял свят.
"Летища са филмовите фестивали, а това в Кан е най-хубавото", възкликна 99-годишният португалец.
Замислен през 1939 г. като алтернатива на повлияния по онова време от идеологията на фашизма фестивал във Венеция, най-голямото събитие в света на киното - кинофестивалът в Кан - се организира всяка година от
1946, с изключение на 1948 и 1950 г., когато е отменен заради липса на средства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!