Наблюдава се тенденция на увеличение на екстремните явления, коментира пред агенция "Фокус" проф. д-р Валери Спиридонов, заместник-директор на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН.
По-продължителни периоди без валеж, както и повече случаи с обилни валежи се наблюдават през последните около 15 години, в сравнение с периода 1961-1990 г.
Този период е базов за сравнения и се използва при оценките от всички метеорологични служби.
"Все пак, ако поддържаме вече изградената инфраструктура от язовири и напоителни съоръжения, подобна тенденция не би била страшна.
Очакваме това да продължи и в следващите години. Но ще е прибързано да свързваме тази тенденция с настъпил климатичен обрат", подчертава проф. Спиридонов.
Това лято се очертава да е от най-горещите и с едни от най-продължителните безвалежни периоди, казва още той.
Рекордните жеги това лято се дължат на особеностите на атмосферната циркулация. Има два фактора, които влияят върху проявлението й върху Европа.
Това са Северноатлантическата осцилация (разликата в наляганията над Азорските острови и Исландия) и двойката Ел Ниньо-Ла Ниня в южното полукълбо, от страната на Перу, обяснява ученият.
Според прогнозата, която НИМХ е имал за тях, се е очаквало сезоните да наподобяват миналогодишните, с основен преход през есента, но нещата не са се развили според очакванията.
"Да не забравяме и обстоятелството, че страната ни е на границата на това влияние. За Централна и Западна Европа може да се каже, че нещата се развиха не толкова различно от очакваното", подчертава проф. Спиридонов.
"В най-горещите дни НИМХ предупреждаваше за опасност от пожари. Всеки знае, че при засушаване е необходимо повишено внимание с паленето на огън, хвърлянето на незагасени цигари и за изправността на селскостопанската техника.
Това е и смисълът на нашите предупреждения, да засили вниманието към този риск. Немарливостта и безотговорността обаче се оказват по-силни", казва професорът.
През август ни очаква по-нормална втора половина по отношение на температурата, но малко валежи.
Главно в Западна България в края на месеца има малка вероятност да вали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!