С тотици имигранти от Румъния и България могат да свършат като бездомници, когато двете бивши комунистически страни се присъединят към ЕС в началото на 2007 г., предупреждава кметството на Уестминстър, цитирано в британския уебсайт за финанси, новини и развлечения "Лайф стайл екстра" (LSE.co.uk).
Местните власти се притесняват още, че службите за подпомагане на бездомни могат да се окажат неподготвени за очаквания масов приток на чужденци.
Предупреждението бе отправено, след като наскоро в Лондон бе регистрирано значително нарастване броя на бездомниците от източноевропейски страни като Словакия, Чехия и Полша, които се присъединиха към ЕС през 2004 г.
Средно по 40 граждани на тези държави спят на открито
всяка нощ във въпросния централен район на британската столица, като непрекъснато прииждат нови.
Бездомните са сред стотиците хиляди икономически имигранти от новите членки на съюза, които наводниха Острова, примамени от перспективите да си намерят добре платена работа там, отбелязва сайтът.
От кметството на Уестминстър са предупредили, че проблемът може да се влоши, когато България и Румъния - "две много бедни в сравнение с Великобритания страни", станат пълноправни членки на ЕС и гражданите им получат право да живеят и работят във Великобритания.
Местните власти вече се чудят какво ще правят
с бездомниците от общността, когато през ноември отпуснатите от правителството средства свършат.
"Със сигурност не сме против източноевропейците, които идват тук, за да работят. Напротив. Огледайте се по строежите - те изграждат Лондон", отбеляза говорителят на кметството Ник Дайнс.
Той обясни, че проблемът идва тогава, когато хора пристигат без пари и без да знаят добре английски, като си мислят, че лесно ще си намерят работа.
Над 400 000 души от източноевропейски държави
са се установили във Великобритания след влизането на държавите им в ЕС през май 2004 г., сочат британски официални данни.
Тези числа надхвърлят в голяма степен прогнозите на правителството, което смяташе, че от Източна Европа ще идват по 25 000 работници годишно.
Великобритания е една от трите страни на "старото" ЕС от 15 държави заедно с Ирландия и Швеция, която даде неограничен достъп до трудовия си пазар на гражданите от десетте новоприсъединили се членки.
Към 30 юни т.г. британските власти са получили 447 000 молби и са издали 427 095 разрешителни за работа на граждани на Естония, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Унгария и Чехия.
Над половината получили такива разрешителни са поляци.
Според британското правителство имигрантите от Източна Европа лесно са си намерили работа в секторите на администрацията, търговията, хотелиерството и ресторантьорството.
Публикуването на тези официални данни съвпада с началото на национален дебат на Острова как да постъпи правителството с бъдещите пришълци от България и Румъния.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!