Т урските медии отделят голямо внимание на състоялите се в неделя местни избори в България. Според коментар на онлайн-изданието "Хаберлер", десните сили в България са във възход.
"Нарастването на инфлацията доведе до загуба на изборите за управляващата БСП, а десницата се засили" - пише в анализа, озаглавен "Възход на десницата у комшиите" .
Отделя се специално внимание на избирането на Бойко Борисов за кмет на София, за когото се казва, че е звездата на десницата, и вероятен бъдещ премиер на България.
"Хаберлер" подчертава също, че "Атака", характеризирана като ксенофобска партия, "известна с националистическите си изяви срещу турците и ромите" е понесла загуби на първия тур на изборите.
"Заман" акцентира на слабото участие на българските избиратели. Според вестника изключение правели българските турци, които участвали масово. Вестникът извежда в заглавие " Победа на турците на българските избори" и съобщава, че още на първия тур ДПС е спечелило 29 общини, включително Кърджали.
Кореспондент на "Джихан хабер ажансъ" информира, че избирателните бюлетини с имената на кандидатите били трудно обозрими и цитира оплаквания на избиратели, които имали трудности да се справят с дългите бюлетини и много фигуриращи варху тях имена.
Според в. "Миллиет", най-висок процент на участие е регистриран в населените с компактно турско население региони, където активността била около 40%.
Турските вестници съобщават и за дълги опашки от пътници и коли на граничния пунк Капитан Андреево- Капъкуле. Задръстването е поради гласуването на българските турци, които се връщат обратно в Турция, напомня "Миллиет".
Анадолската агенция отделя специално внимание на изборите в Кърджали и пише ,че ДПС е е утвърдило като влиятелна трета политическа сила в България.
Според в. "Радикал" изборите ще се запомнят с богатството на еврофондовоте и дължината на бюлетините. Под заглавие " Наплив за еврофондовете, много кандидати" се подчертава, че България заедно с Румъния са лидери в ЕС по раздаването на подкупи.
"И щом като онези, които искат да се облагодетелстват, станаха кандидати, то бюлетините получиха рекордна дължина", отбелязва вестникът.
Голяма статия в швейцарският "Нойе Цюрхер Цайтунг" е посветена на проблемите на България с миналото. Според публикацията, тя е страната в Югоизточна Европа, която изпитва най-големи проблеми да преодолее миналото си.
Статията информира за колебливите опити по отварянето на досиетата на бившата Държавна сигурност и за липсата на обществени нагласи за изясняване и преодоляване на това минало.
Австрийският "Ханделсблат" съобщава, че новата вълна на чуждестранните инвестиции постепенно се измества от Източна Европа към Далечния Изток. Това обаче не карало австрийските инвеститори да пренебрегват старите си фаворити в централна Европа. Големи инвестиции отивали и към новоприетите България и Румъния.
Изданието припомня факта, че на Балканите Австрия е най-големият чуждестранен инвеститор със значително преднина пред останалите.
Според информация на агенция ДПА изборите са били помрачени от обвинения за купуване на гласове - главно сред ромското малцинство. Агенцията отблязва, че един избирателски глас е струвал средно 40 лв.
Две големи статии в авторитетните "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" и "Зюддойче Цайтунг" имат непряка връзка с изборите в България. И двете публикации предлагат анализи за жизнения стандарт и актуалното развитие в страната, като отделят внмание и на отражението на европейското членство.
Познавачът на България Михаел Мартенс отбелязва в анализа си, че градовете и общините в бъдеще ще управляват и разпределят и европейските пари, поради което битката за гласовете на избирателите е била особено ожесточена.
Социалното недоволство на учителите попадало в период на голямо икономическо оживление в страната, за което свидетелствали статистиките за намаляващата безработица, прираста на БВП и добрият приток на инвестиции.
Според автора неблагоприятно въздействие над жизнения стандарт на редица българи оказва високата инфлация и нарастването на общите битови разходи, които засягали в най-голяма стеепен най-бедните слоеве от населението, както и онези, които зависят от възможностите на държавния бюджет като полицаи, пенсионери, учители и др.
В края на анализа във "Франкфурте Алгемайне Цайтунг" се казва, че Бойко Борисов е извлекъл ползи от учителската стачка, защото успешно се е представял като изразител на интересите на обикновения гражданин срещу прекомерната власт на елитите, към които той обаче от години насам сам принадлежи.
Другата голяма статия е на "Зюддойче Цайтунг" и представя съдбите на две млади българки - едната завърнала се по принуда в България - макар и временно, другата - щастлива, от това, че отново е в България.
И двете са висшистки и споделят преживяното по време на следването и работата в чужбина. Оценяват различно перспективите си за бъдещето в България и оттам различната си мотивация да се завърнат или да искат да напуснат България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!