Д атският "Берлинске Тиденде" смята, че ЕС не е успял да приложи по-ефективни мерки за предотвратяване на тероризма. "Европейското сътрудничество в борбата срещу тероризма - пише изданието - куца и се движи със скорост, която просто не може да съперничи на лекотата, с която терористите преминават европейските граници".
Вестникът изтъква, че Шенгенското споразумение позволява на спазващите закона европейски граждани почти пълна свобода на придвижване, но то създава идеални условия за работа на враговете на мира и на обикновените престъпници.
Вестникът дава и друг пример за неефективност - заловеният в Италия заподозрян за атентатите в Лондон може да бъде екстрадиран във Великобритания само след продължително протакане.
Според изданието това показва, че министрите на правосъдието от ЕС все още са изправени пред голямата задача да подобрят ефективността на мерките срещу тероризма.
Френският "Либерасион" отделя голямо внимание на растящия ентусиазъм за наблюдение на гражданите след лондонските атентати. По-голямата част от челната страница на вестника е заета от снимка на камера с надпис "Техните очи те следят".
"Либерасион" изтъква, че всеки лондончанин е заснеман 300 пъти дневно и че след бързото залавяне на заподозрените за вторите атентати, останалите страни в Европа ще внедрят британския опит.
Вестникът предрича, че след 10 години това равнище на наблюдение ще бъде постигнато навсякъде и "електронното око" ще следва всеки от "люлката до гроба".
Вестникът отбелязва в допълнение, че телефонните извлечения ще бъдат запазвани за по-дълго време, тъй като досегашните практически и икономически пречки за това са отстранени.
Друг френски вестник - "Монд", изтъква, че в Париж над 20 000 камери държат под око обществените места, улиците и фирмите. В статия "Камери срещу терористите" изданието отбелязва, че увеличаването на броя на камерите е ключова мярка в антитерористичния закон, който ще бъде предложен през септември и че това е стъпка, която тревожи организациите за защита на човешките права.
"Защитниците на свободата на личността - пише "Монд" - разглеждат разширяването на наблюдението с камери като нарушаване на частния живот и дори поставят под съмнение ефективността на мярката".
Кражбата на три копия на творби на Едвард Мунк от хотел в Осло кара норвежкия "Афтенпостен" да се чуди дали в хотел "Континетал" не е имало измама. Вестникът е скептичен защо ръководството на хотела е държало в тайна, че нито един от оригиналите не е бил изложен.
Сайтът на хотела според "Афтенпостен", не оставя съмнение, че са изложени оригиналите, като мотивът за това е, че хотелът ще привлече повече гости. Но всъщност оригиналните творби са били съхранявани в държано в тайна място. Вестникът казва, че този ход мами не само крадците, но и гостите.
"Афтенпостен" отбелязва, че при обирът в сряда крадците не са използвали оръжие, както при две предишни кражби на произведения на Мунк. "Но ако това не беше така, всичко можеше да се случи" - заключава изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!