О бщо десетина вериги супермаркети и магазини за майсторене в Германия наблюдават служителите си, разкри сп. "Щерн". Едно от имената в този скандал е на Lidl, един от лидерите в евтината дистрибуция, който призна, че е наблюдавал служителите си в 220 свои филиали.
Като последица от този скандал клиенти обявиха, че ще бойкотират магазините на Lidl. Според изнесената в седмичника "Щерн" информация ръководството на веригата монтирала микрокамери с размерите на кибритена кутийка, за да следят работещите.
Официално мотивите били свързани с борба срещу кражбите, но в действителност "детективите" следели всеки жестове на служителите и записвали частните им разговори по време на почивките.
Волфганг Юленберг е регионален шеф на германската федерация на синдикатите и според него това е най-тъжната част в историята на веригата Lidl...
"Откриваме методи на действие, които смятахме за отдавна отминали. Фирмата продължава да отказва синдикално представителство на служителите, експлоатира персонала и пречи на демократичните права. Това е философията на предприятието, което не се колебае да следи служителите си", разказва Волфганг.
Сп. "Щерн" публикува откъси от стотици страници протоколи със записи от разговорите на работещите в Lidl, дори от времето прекарано в тоалетната.
Lidl обаче не е единственият работодател, който следи персонала си. Другата верига за евтина дистрибуция Rewe също призна, че е използвала подобни методи.
Синдикатите в Германия реагираха незабавно и се обявиха срещу тенденцията за инсталиране на камери на работното място. След избухването на скандала, Lidl премахна камерите и поднесе извиненията си, но аферата рискува да има съдебно продължение.
Във Великобритания, положението е доста по-различно, тъй като законодателството по този въпрос е много стриктно. Предприятията на Острова нямат право да шпионират служителите си освен в крайни случай.
Въпреки че е една от най-наблюдаваните страни, във Великобритания респектът към личния живот е свещен и работодателите нямат право да следят телефонните разговори, имейлите и интернет достъпа на своите служители.
Изключения се допускат само когато и двете страни са съгласни или когато се ограничават до професионалните контакти, които имат пряка връзка с дейността на предприятието.
Работодателят е длъжен да информира служителите си за наблюдението, което предприема по отношение на интернет достъпа.
У нас е широко разпространено разбирането, че на работното място
интернетът и телефоните са безплатни. Това мотивира ръководителите на фирми да следят служителите си.
Обществена тайна е, че в много компании в България шефовете подслушват подчинените си. Повече работа и по-малко удоволствия на работното място, е аргументацията на вживяването на мениджърите в ролята на Биг Брадър.
По-коректните още при постъпване на работа уведомяват, че кореспонденцията и трафика на служебна информация се следи с цел опазване на фирмената тайна.
В някои от компютърните фирми дори служителите попълват специална декларация, изразявайки съгласието си, че кореспондецията им ще се следи от гледна точка на фирмената сигурност.
На определени места ICQ е абсолютно забранено, както и писането на лични мейли, сърфирането в мрежата в работно време. Други шефове просто не считат за нужно да информират подчинените си, че всичко, което вършат седейки пред компютъра се записва.
Има фирми, в които се подслушват и телефонните разговори. Чисто технически следенето може да случи с инсталирането на sniffers - софтуер, който следи конкретния компютър. Този софтуер може да проследи какво се пише в момента, къде се праща.
Ролята на технологичен Биг Брадър се играе от системния или мрежови администратор на дадената фирма. Събраната от администраторите информация се предоставя на шефа.
В действителност мениджърите, които издават заповеди за следене на своите служители, вършат престъпление по член 171 ал. 2 на Наказателния кодекс. Но това едва ли ги спира.
Нещо повече, Биг Брадър методите намират приложение и в интервюта и тестовете за избиране на кандидати за работа.
Обикновено с Биг Брадърски тестове проверяват комуникативните умения на кандидатите. Няколко кандидати за работа в международна компания с офис в България споделят, че всички са оставени близо час да седят, докато някой ги извика.
Докато чакали те общували помежду си. След известно време излязъл човек от комисията и обявил кои кандидати не се допускат до интервю.
Като в истинско реалити шоу всички те били наблюдавани. Биг Брадър тестът отстранил мълчаливите, които не проговорили нито дума през този целия час, и агресивните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!