Той има основания да говори така, тъй като в предишния му филм "Y Tu Mama Tambien" (номиниран за "Оскар") имаше доста горещи сцени с двама мексикански тийнейджъри и една зряла дама. "Алфонсо много добре осъзнава нюансите в живота на юношите. В "Y Tu Mama" ставаше въпрос за последните етапи от съзряването, а в "Азкабан" - за първите", обяснява продуцентът Дейвид Хеймън. Все пак Куарон има във филмографията си и детски филми - например екранизацията по класиката "A Little Princess", чийто фен е самата Дж.К.Роулинг.
Мексиканецът Куарон е напълно различен от режисьора на предишните две части Крис Кълъмбъс - не само като темперамент, но и като стил на работа, признава "Нюзуик". Новият филм обаче е и много по-мрачен: тук за първи (и не за последен) път се появяват зловещите пазачи на затвора "Азкабан" - Дементорите, които се хранят с човешката радост и изсмукват душите на жертвите си. Само работата по тях отнела на екипа по спецефектите половин година.
За първи път на героите, вече третокурсници, се разрешава да посетят селцето Хогсмийд с многобройните му магазинчета, сладкарници и кръчми, където могат да се видят дори захарни черепи. Почеркът на Куарон ще личи и в ролята на проф. Албус Дъмбълдор, директорът на училището за магии и вълшебства "Хогуортс". След смъртта на титуляра Ричард Харис миналата есен, за ролята бе избран Майкъл Гамбън, който е инструктиран да играе като "елегантно старо хипи".
Кадрите от снимачната площадка показват и още една новост, която вероятно ще бъде приветствана от феновете - гардеробът на главните герои вече не се състои главно от черни мантии и строги училищни униформи, информира вестник "Сън".
За да се подготви за ролята на Хари, в която е по-зрял и по-смел, Даниъл Радклиф слуша "Секс пистълс", както и по-новите групи "Строукс" и "Денди Уорхолс". Гледа старите филми на Франсоа Трюфо ("400-те удара") и Виторио де Сика ("Крадци на велосипеди"), за да получи по-добра представа за "усещането за безнадеждност", завладяло героя му.
Новост за поредицата са и политическите възгледи на режисьора. Запитан от "Нюзуик" дали все още злият лорд Волдемор му прилича на Джордж Буш, Куарон отговаря: "Да, в комбинация със Саддам." И пояснява: "И двамата имат егоистични интереси и са влюбени силно във властта. Освен това се отнасят с неуважение към природата. Обичат и да манипулират хората. В момента чета четвъртата и петата книга и Фъдж (министърът на магията) ми напомня за Тони Блеър. Той е абсолютният политик. Отрича и се съмнява в много неща. И всичко - в името на собствената му личност, на собствената му власт. Начинът, по който се действаше с Ирак, не се различава от подхода на Фъдж в четвъртата книга."
Естествено, при тези политически убеждения, Куарон не е оставен на самотек - Кълъмбъс, който се оттегли от режисурата на сериите заради "физическа преумора", сега е продуцент и отстоява своята гледна точка за света на Хари. Мексиканецът обаче няма да остане на режисьорския стол - за екранизацията на четвъртия роман, който е двойно по-голям като обем, се спряга името на Майк Нюъл ("Четири сватби и едно погребение").
Премиерата на "Затворникът от Азкабан" (вж. книгата) е насрочена за 4 юни 2004-та, пояснява "Нюзуик".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!