Е вропейската комисия разгласява днес докладите за България и Румъния, готвени в изпълнение на механизма за сътрудничество и контрол в областта на вътрешните работи и правосъдието.
Този механизъм бе специално наложен заради приемането на двете страни в Европейския съюз през 2007 г., тъй като сред някои страни в съюза и европейски политици имаше съмнения в подготвеността им да са част от общността.
Докладите за България ще са два. Единият е за напредъка на страната в изпълнение на очакванията и изискванията на Европейския съюз в областта на вътрешните работи и правосъдието.
Вторият е озаглавен "Доклад на Европейската комисия до Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз за управлението на фондовете на Европейския съюз в България".
Изготвянето на втория доклад е продиктувано от установените в нашата страна проблеми с усвояването на европейски средства по предприсъдединителни програми като ФАР, САПАРД и ИСПА.
Европейската комисия в пълен състав ще разгледа днес документите, ще бъдат обсъдени и гласувани евентуални забележки, поправки или добавки.
След това окладите ще бъдат разгласени от Йоханес Лайтенбергер, ръководител на Пресгрупата на комисията и говорител на нейния председател Жозе Мануел Барозу, и от говорителя на комисията Марк Грей.
Това трябва да стане в рамките на редовния всекидневен обеден брифинг за акредитирани към Европейската комисия журналисти около 13 часа местно време (14 ч. българско).
Акредитираните към Европейската комисия български журналите имаха обещание за неформален брифинг снощи, на който да бъдат информирани за съдържанието на докладите за България и Румъния преди преглеждането им от ръководителите на канцеларии на европейските комисари, на които докладът вече е раздаден.
Но както заявили за БТА изключително добре информирани източници от Европейската комисия, Йоханес Лайтенбергер и Марк Грей са решили да отменят брифинга заради поредицата от случаи, в които "български журналисти показаха, че не спазват основни понятия в журналистическата професия като "off the record" и че не се колебаят да представят работни документи като окончателни".
Както вече не един път беше подчертавано, в разбиранията за журналистическата работа в европейските институции такива неща не се приемат и не се толерират, изтъкнали източниците.