П лановете на Джон Рийд за контрол на имигрантите от новите страни в ЕС бяха отхвърлени от колегите му в британското правителство като "козметични", съобщава британският вестник "Дейли телеграф".
Министърът на вътрешните работи тази седмица ще оповести предложения за контрол на имиграцията от Румъния и България.
Очаква се да бъде сложен край на така наречената политика на "отворени врати", която даде възможност на около 600 000 души от Полша и други източноевропейски страни от ЕС да работят свободно във Великобритания.
Въпреки че ще бъдат допуснати някои нискоквалифицирани работници, като берачи на плодове например, вчера се появиха информации, че министърът ще оповести строги времеви ограничения на правата на българи и румънци да работят на Острова.
Ще бъде създадена и комисия, която да съветва правителството по въпросите на имиграцията и всяка година да определя квоти, отразяващи нуждите от работници в различните сектори на промишлеността и селското стопанство, допълва "Дейли телеграф".
Вестникът обаче смята, че имайки предвид свободата на движение в рамките на ЕС, британските ограничения ще принудят много от имигрантите от новите две страни да се подвизават на "черния пазар".
Съществуват и опасения, че спазващите законите имигранти ще се поколебаят да дойдат, но трудно ще бъдат възпрени криминалните елементи.
Един от министрите вече нарече инициативата на Рийд "козметични промени". Говорителят на консерваторите по въпроси на вътрешната политика Деймиън Грийн призовава вътрешния министър от страниците на "Дейли телeграф" да престане да се двоуми и да наложи в страната същия контрол, както в останалите основни членки на ЕС, за да се гарантира, че Великобритания ще приема единствено хората, от които икономиката ще има полза.
Вестниците "Таймс" и "Файненшъл таймс" също пишат, че британското правителство ще отговори на обществените страхове от нова имиграционна вълна, като обяви тази седмица мерки за ограничаване на притока на хора от България и Румъния след 1 януари.
Утре правителствена комисия ще обсъди дали да въведе ограничения над работните визи, издавани на българи и румънци, или да наложи контрол над броя на имигрантите, които могат да бъдат наемани в различни категории труд, обяснява "Таймс".
Според изданието министрите ще разискват как да се попречи на притока на имигранти в "черната" икономика.
"Файненшъл таймс" пък напомня, че мерките трябва да бъдат одобрени от правителството.
Очаква се да бъдат обявени ограничения за времето, през което българи и румънци ще могат да работят на Острова, както и за броя неквалифицирани мигранти от двете страни, които ще имат работни права.
Министърката по европейски въпроси Меглена Кунева
и британският й колега Джеф Хун разговаряха днес в Лондон за очакваното ограничаване на правата за работа след приемането на България и Румъния в ЕС през януари.
Кунева окачестви разговора като конструктивен и уточни, че е изложила аргументите на страната ни против въвеждането на подобна мярка. Очаква се Хун да запознае британския парламент с българските доводи.
На въпрос дали са обсъдили възможността за падането на визите за българи преди Нова година, министър Кунева заяви, че е било говорено по въпроса, но ще предостави правото на британската страна официално да съобщи намеренията си.
Тя лично има основание да смята, че този въпрос ще бъде решен скоро в положителна светлина за българите.
Министърката по европейските въпроси проведе днес среща и със съветника на Тони Блеър по въпросите на ЕС Ким Дарък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!