Р уският президент Дмитрий Медведев е наредил на правителството да не прилага споразумението за режима на контрол върху транзита на природен газ от Русия през Украйна, съобщи ИТАР-ТАСС.
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров е информирал Медведев, че от Европейския съюз е получен документ, подписан от Украйна, за режима на международния контрол върху транзита на природен газ от Русия през украинска територия.
"Подписът на Украйна обаче е съпроводен с уговорката, че към документа трябва да бъде приложена някаква декларация", съобщил Лавров на срещата си с Медведев. Според Лавров текстът на декларацията не бил предоставен на руската страна, но самата декларация вече се разпространявала и Москва имала възможност да се запознае с нейното съдържание.
"Текстът предизвиква сериозно удивление, тъй като се състои отчасти от лъжливи твърдения, например, че Украйна не е отклонявала газ, и че цялото количество газ от Русия е отишъл в Европа... Останалата част са изявления, които просто противоречат на здравия разум", подчертал Лавров.
Поради тази причина Медведев наредил на правителството да не прилага предоставения от ЕС документ.
"Уговорките и приложенията към тях не могат да бъдат описани по друг начин освен като издевателство над здравия разум и нарушение на постигнатите договорености", подчертал Медведев.
Според него целта на тези действия на Украйна е да се провалят постигнатите договорености за контрол върху транзита на природен газ и "имат ясно изразен провокационен и деструктивен характер", посочва ИТАР-ТАСС.
Руският премиер Владимир Путин информира по телефона председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу, че несъгласуваните с Москва допълнения към документа, отразяващ споразумението за международно наблюдение на транзита на природен газ през Украйна, и подписан от Русия и ЕС, са неприемливи, съобщи ИТАР-ТАСС.
Руският премиер предупредил, че документът трябва да бъде подписан от Украйна без каквито и да било уговорки. Според него направените от украинската страна допълнения коренно променят същността на постигнатите договорености. Много от тези допълнения нямат никакво отношение към транзита на природен газ и се отнасят до търговските отношения между компаниите "Газпром" и "Нафтогаз Украйна".
Чешкият премиер Мирек Тополанек, чиято страна е ротационен председател на ЕС, е уточнил, че въпросният текст не е част от споразумението, а отразява лично отношение на Украйна.
В изявление Европейската комисия също каза, че декларацията не променя текста на споразумението и то трябва да бъде спазено в най-кратък срок.
Путин предложил на среща на министрите на енергетиката на страните от ЕС на 12 януари да присъстват и представители на енергийните институции на Русия и на "Газпром".
По-рано през деня Медведев постави две условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да се поднови транзитът на природен газ през Украйна. Първото условие бе "наличието на документ, чийто текст съответства на документа, който бе подготвен, съгласуван и подписан от руската страна".
Второто условие бе "реално присъствие на наблюдатели на местата, където ще се осъществява контрол - на украинските граници и в подземните хранилища на газ".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!