Д онякъде е учудващо, че докладите на Европейската комисия (ЕК) относно напредъка по пътя към членство на Румъния и България в ЕС не намират широк отзвук в британските вестници. Единствено "Таймс" и "Индипендънт" пишат за това.
Румъния и България едва ли ще се присъединят към ЕС през януари 2007 г. и трябва да ускорят реформите, пише "Таймс" в статия озаглавена "Препятствия задръстват пътя към членство в ЕС".
ЕС ще реши окончателно през април или май дали двете страни ще бъдат приети навреме или членството ще бъде отложено с година, посочва изданието, но допълва, че Брюксел е предупредил за възможността двете страни да бъдат лишени от някои помощи, дори и да станат членки.
"Таймс" смята, че едва ли има опасност членството на София и Букурещ да се провали, въпреки че предстои от всички страни членки на съюза да ратифицират присъединителните договори.
След като през декември Брюксел обяви за приключени преговорите с Румъния и България, въпросът за членството е "кога", а не "дали".
Румъния, с 22 млн. население, има мощна подкрепа, особено силна от страна на Франция, докато България, със своите 7,5 млн., има твърде малко очевидни противници, които да смятат, че си струва да се преобърне лодката, пише "Таймс".
Освен корупцията и борбата с организираната престъпност голяма загриженост в България поражда и кражбата на интелектуална собственост и липсата на застраховки за автомобилите, отбелязва вестникът.
България, която преди година бе по-напред от Румъния, е забавила темповете, посочва "Таймс".
"Индипендънт" е подходил чисто информативно към темата.
В кратка статия, озаглавена "Надяващите се на членство в ЕС бяха предупредени да се справят с корупцията", вестникът изтъква думите на еврокомисаря по разширяването Оли Рен, че реформата на съдебната система трябва да бъде приоритет на всички приоритети за двете страни.
Брюксел втвърдява условията за приемането на България и Румъния, обявява френският "Фигаро".
ЕК директно заплаши да препоръча на Европейския съвет да отложи с една година членството на България и Румъния, ако съществува сериозен риск една от двете държави не е достатъчно готова, цитира изданието мониторинговите доклади.
След критичния доклад на ЕК за напредъка на България и Румъния по пътя им към членство в съюза през 2007 г. се очаква двете страни да получат предупредителни писма от Брюксел, отбеязва австрийският "Дер Щандарт".
В писмото за България ще бъдат отбелязани онези 16 области, спрямо които страната трябва да положи повече усилия и предприеме необходимите реформи.
В предупредителното писмо за Румъния се очаква да фигурират 14 сфери, на които Букурещ трябва да обърне особено внимание, цитира вестникът еврокомисаря по разширяването Оли Рен.
ЕК поиска от България и Румъния да ускорят реформите в съдебната система, да подобрят жизнената среда и да преодолеят корупцията, за да се присъединят към ЕС в предвидения срок през 2007 година, отбелязва сръбският "Данас".
В доклада за готовността на България и Румъния за членство са посочени областите, в които двете страни трябва да постигнат напредък. За България тези области са: съдебна система, нарушаване правата на интелектуалната собственост, защита на околната среда и селско стопанство.
От Румъния се иска да ускори процеса на прилагане на европейското законодателство в областта на данъчното облагане, околната среда, селското стопанство, пише "Данас".
Предупреждението на ЕК към България и Румъния да изкоренят корупцията и да ускорят реформите е основна тема за словашкия ежедневник "Правда".
Вестникът призовава двете страни да приемат предупреждението сериозно. "Правда" твърди, че в ЕС настроението е унило и организацията не е в състояние да намери общ език или прави опити да намери такъв език само когато е изправена пред заплахата от птичи грип.
При това положение, продължава вестникът, някои политици тихомълком ще останат доволни, ако приемането на двете страни бъде отложено.
"Правда" припомня случая на Словакия. Година преди приемането й в ЕС страната бе предупреждавана по същите параграфи както България и Румъния.
В крайна сметка не последваха санкции срещу Словакия, но този път Брюксел може да постъпи по-твърдо, предупреждава словашкият "Правда".
В Румъния дясноцентристкият всекидневник "Зиуа" пише по повод на доклада на ЕК, че истинският дебат за съдбата на страната в Европа не свършва с този документ.
Напротив, смята вестникът, дебатът едва сега започва наред с най-безмилостната фаза на мониторинговия процес.
Друг румънски вестник, "Романия либера", обръща основно внимание на състоянието на корупцията в страната.
Експертите на ЕС, пише вестникът, очакват, че през 2006 г. съдебните власти в Румъния бързо ще разследват определени нашумели случаи на корупция с акцент върху следните ключови играчи: парламентаристи, правителствени служители и магистрати.
И "Романия либера" отбелязва, че нищо или почти нищо не е направено по случаи характерни за три типа корупция: корупцията в законодателната власт, корупцията в изпълнителната власт и корупцията в съдебната система.
Докладът на ЕК за напредъка на Румъния ни поставя преди България, като разрешава стар национален комплекс на румънците, посочва редица положителни неща, които сме направили, за да можем да влезем в Европейския съюз, сматя в. "Адевърул".
Като цяло, документът изглежда като подкрепа за членството в предвидения срок през 2007 г., но в същността си докладът представлява ултиматум.
Тонът не е никак дипломатичен, дори е заплашителен: "Няма да се поколебаем да активираме предпазната клауза", "постигнат е ограничен, неубедителен напредък", "налагат се незабавни действия", отбелязва румънското издание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!