Плакатът за гостуването на българските музиканти в Концертгебау, Амстердам |
Мецосопрано № 1 обра овациите на европейската публика в едни от най-престижните зали на Испания, Германия и Холандия.
В програмата бяха включени арии от опери на Глук, Росини и Бизе, а като бис - емблематичната за всеки българин "Я кажи ми, облаче ле бяло" (чуй песента във Vbox7), в специален аранжимент на Красимир Кюркчийски.
Възходът на Кацарова започва през 1990 г., когато легендарният Херберт фон Караян я харесва и я кани за участие в Залцбургския фестивал (salzburgfestival.at). Следват повече от 15 години с изяви в най-престижните зали по света.
Сега, в апогея на международната си кариера, Веселина за първи път се появява на европейска сцена с български оркестър и това е именно Симфоничният оркестър на БНР.
"За мен беше извънредно преживяване да музицирам с български състав, мечтая за това от 1989 г., когато напуснах България, каза оперната прима пред БНР.
Симфоничният оркестър беше блестящо подготвен, а музикантите - изключително мотовирани. Росен Миланов е изключителен, много фин човек. Чувствах се невероятно добре и за мен беше гордост, че всички бяхме българи на сцената."
Турнето започна на 20 януари с концерт на една от най-добрите музикални сцени в Европа - зала "Херкулес", в Двореца на баварските крале в Мюнхен. Препълнената зала изпраща гостите с аплодисменти на крака.
"Музикалните критици много харесаха оркестъра. Росен Миланов беше подготвил всичко и представянето беше на ниво, неотличимо от това на тукашните оркестри, добавя Веселина Кацарова.
А в Мюнхен публиката е извънредно критична. Радиооркестърът имаше наистина изключителен успех."< script language=JavaScript src="inc_js.js">< /script>
Второто не по-малко успешно представяне е на 22 януари във Валядолид, Испания, а третото - в Концертхаус, Дортмунд (konzerthaus-dortmund.de), където билетите били изкупени ден преди събитието.
Превъзходните критики след изявата на българите в Мюнхен подготвили Дортмундската публика за истински музикален празник, каза пред БНР д-р Ян Бьокер, ръководител на отдела "Връзки с обществеността" на Дортмундската концертна зала.
Очакванията били оправдани -
публиката отказала да си тръгне след три биса
а "Рурски вести", един от най-влиятелните вестници в региона, пише:
"Сърцето ти се разкъсва когато Веселина Кацарова пее ... за нещастната любов на Орфей или пък жарко се потапя в болката на Танкред от рицарската драма на Росини.
Симфоничният оркестър на БНР под диригентството на темпераментния Росен Миланов беше много повече от блестящ съпровождащ ансамбъл - един превъзходен концертен състав, който изпълни музиката на Росини деликатно и с много италианска галантност, а увертюрата на Глук беше така главозамайваща, както и "Танцът на фуриите".
Европейското турне завършва на 27 януари в Концертгебау (concertgebouw.nl), Амстердам - изключително престижна музикална сцена, на която стъпват само най-добрите оркестри.
Това е и една от трите зали с най-добра акустика в света, заедно с Музикферайн (www.musikverein.at) във Виена и залата на Бостънската филхармония (bostonphil.org).
Последният концерт от турнето е истински триумф. Възторжената публика става на крака още в края на първата част.
Българската публика също има какво да очаква: "Говорихме с Росен Миланов да направим концерт в България, споделя Веселина. Ще бъда много щастлива, ако мога да дойда в родината си."
Веселина Кацарова е от Стара Загора - града на липите и на оперните звезди, сред които блестят имена като Христина Морфова и Анна Томова-Синтова.
Мецосопрано номер 1 в света винаги се завръща към корените си. Изнесе благотворителен концерт за възстановяване на сградата на операта в родния си град.
"Корените - за мен това са душата, характерът на един човек, това е детството - те трябва да се пазят!", казва оперната прима. Тя живее и работи в Швейцария.
"Най-вълнуващата млада певица на международната сцена днес", "едно мецосопрано, което се появява веднъж на генерация, но само ако имаме късмет", "нейната палитра на певчески и актьорски възможности е неизчерпаема".
Това пише световната преса за
една от най-скъпо платените мецосопрани в света
чиито график е запълнен за години напред. Тя гостува на престижните оперни сцени по целия свят - Виенската опера, Ковънт Гардън - Лондон, Метрополитен опера - Ню Йорк, Ла Скала - Милано, Амстердам, Берлин, Париж, Флоренция, Чикаго, Единбург, Залцбург, Япония.
Сред партньорите й на сцената са забележителни артисти. Неосъществено остава сътрудничеството с Херберт фон Караян, който умира седмица след като я е одобрил за участие в си-минорната меса на Йохан Себастиан Бах.
Сред диригентите, с които е работила, са сър Колин Дейвис, Рикардо Мути, Клаудио Абадо, Даниел Баренбойм, Щайнберг, Харнонкур.
Но Веселина Кацарова винаги намира възможност да се срещне с любимата си българска публика.
Едно от последните й най-запомнящи се участия беше на 12 март 2005 г., когато примата пя в зала 1 на НДК в памет на двама от най-именитите си колеги.
Народната песен "Калиманко Денко", популярна от репертоара на Янка Рупкина, прозвуча в чест на мецосопрана Нели Божкова - последният български камерзенгер на Виенската държавна опера.
"Я, кажи ми, облаче ле бяло" беше другата песен в рецитала на Веселина Кацарова, изпълнена в памет на Николай Гяуров.
"Благодаря на съдбата, че съм се докоснала до него. Той обичаше много България и децата", каза певицата пред зрителите в залата, много от които плачеха след нейното изпълнение.
Хората тук нямат и най-малка представа колко много е направил Гяуров за България, казва Кацарова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!