Мечка нападна тази сутрин 65-годишна жена в гориста местност между селата Малка Арда и Оряховец в община Баните.
Състоянието на нападнатата Галина Димитрова е тежко, съобщи кметът на Малка Арда Росен Илиев.
От болницата в Смолян съобщиха, че жената е в тежко състояние, с опасност за живота. По-късно завеждащият хирургично отделение в МБАЛ – Смолян уточни, че състоянието на пострадалата е стабилизирано, констатирани са множество рани в областта на главата и по крайниците.
Бяхме излезли за гъби и тъкмо сестра ми се наведе да откъсне една гъба и мечката се метна върху нея и й съдра главата, разказа през сълзи пред Спешното отделение на смолянската болница Сийка Владимирова - сестра на нападнатата от мечката, за радио Фокус "Смолян".
Жената разказа още, че започнала да вика и да замеря мечката с камъни.
"Стана толкова бързо, чухме само, че изрева веднъж и скочи върху сестра ми. След като я търкулна, аз започнах с дървета и камъни да я замервам", каза Владимирова.
Местността, в която са били за гъби, е далече от селото, на три часа път. Преди нападението двете жени не са чули никакъв шум.
През месец май мечка уби 65-годишния Никола Шиков край с. Кутела, на около 30 км от Малка Арда.
В същия район има и регистрирани щети, нанесени от мечка върху домашни животни и пчелни кошери.
Жителите на село Малка Арда са в паника след нападението на мечката,
коментира кметът Росен Илиев.
Той обясни, че в момента в местността "Блатевото", където е станал инцидентът, има комисия с представители на Регионалната инспекция на околната среда - Смолян, община Баните и Държавно горско стопанство - Славейно.
Илиев обясни, че напрежението сред местните жители е огромно, тъй като преди четири дни мечка е гонила и друг жител на селото, който се отървал само с уплаха.
След нападението над жената, мечката е избягала и се е укрила. По думите на Илиев животното е било много голямо.
От началото на година в селото има постоянни щети от мечки - разбити кошери, убити овце и агнета.
Хората вече не смеят да излязат от къщите си, а всеки разчита да изкара някои лев от гъби, обясни още Илиев.
Той каза, че Галина е жива само благодарение на сестра си, която с помощта на камъни и дървета е изгонила мечката, която на два пъти нападала жертвата.
Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Смолян инж. Елен Минчев смята, че нападението е аналогично с това през месец май мечка край с. Кутела.
За щастие при днешния инцидент жената не е била сама, сестра й е запазила самообладание и хвърляйки камъни е успяла да прогони животното, каза инж. Минчев.
От пресцентъра на екоминистерството съобщиха, че министър Нона Караджова е изпратила писмо до областния управител на Смолян, с което го информира, че още на 7 юли е прието решение при необходимост
да бъдат издадени разрешителни за отстрел на кафява мечка
с предимство към област Смолян.
"До момента за 2010 г. за район Смолян са издадени три разрешителни за отстрел на кафява мечка, от които само едно не е реализирано и няма пречка да се използва за решаване наситуацията с проблемна мечка, ако няма друго алтернативно решение.
При необходимост в зависимост от случая няма пречка да се издадат още разрешителни, ако мерките, които ще се вземат за решаване на съответната ситуация, не дадат резултат", се посочва в писмото на екоминистъра.
С цел да бъде управлявано съжителството с дивите видове, без опасност за живота и имуществото на хората и съобразно действащото законодателство, в момента МОСВ работи по проект на стойност 170 хил. лв., по който се очаква доставката на предпазни средства за хората от застрашения регион и изпълнението на други, посочват от министерството.
Областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков на пресконференция днес апелира
да се изкорени лобизмът, когато се издават разрешителните
за отстрел на мечките.
Според инж. Стайков е парадоксално, че най-много разрешителни за отстрел се издават именно за трофейни мечки, а не за такива, които причиняват щети и нападат хора в Смолянско.
Стайков обясни, че след първия нещастен инцидент с човек, който загина от мечка в село Кутела е предприел редица мерки, с цел проблемът да се реши и конфликтът човек-мечка в Смолянско да се намали.
Предложена е и дори промяна в Закона за биологичното разнообразие, която да разреши по-голям острел на мечки, но предложенията са срещнали сериозен отпор и непреодолими пречки от страна на ЕС, чийто наредби защитават мечките и тяхната популация.
Инж. Стефан Стайков обясни, че е бесен, тъй като има лобиране и по този въпрос, като има тенденциозно издаване на разрешителни за острел на мечки от ВИП-ловци, а не се издава разрешително за убиване на проблемните мечки.
За пример Стайков посочи, че на предложението му в област Смолян да се дадат всички разрешителни за острел на мечките до края на годината е бил даден отрицателен отговор, защото трима от членовете на Националния съвет, които са от природозащитни организации са гласували "въздържал се".
Областният управител бе категоричен, че само с гонене и убиване проблемът няма да се разреши. Той бе категоричен, че мечките трябва да се разселят в други части на страната, където няма мечки, като например Белоградчик, където е преброена само една.
Стайков смята, че щом Изпълнителната комисия на ГЕРБ и премиерът Бойко Борисов поемат проблема, ще се реши въпросът с липсата на компетентност до момента, защото, според него, явно това е причината проблемът да се задълбочава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!