150-килограмова мечка избяга от клетката си в зоопарка в Айтос към 19 ч. на вчера.
Тригодишното животно беше застреляно днес към 11,30 ч., след като властите прецениха, че са били изчерпани всички възможности то да бъде хванато живо, съобщиха от Община Айтос.
След сигнала за бягството създаденият заради инцидента кризисен щаб затвори парка в Айтос, отцепи района и започна издирване. Направени бяха
няколко неуспешни опита животното да бъде упоено и примамено с храна.
След повече от 15-часово издирване мечката започна да става агресивна заради глада.
Ситуацията стана непредвидима и опасна за гражданите, когато животното напусна района на зоопарка. В създадената ситуация застрелването й беше единственото възможно решение, заявиха от общината.
Кметът на Айтос Евгени Врабчев обясни, че районът на зоопарка е много голям и в него има много гъста растителност, с няколко притока на реки, два язовира наблизо, населени места, ресторанти с много хора. "Вчера имаше и тържества. Наблизо има и черешова градина с над 100 черешоберачи. Всичко това допълнително усложни обстановката", каза той.
В акцията по издирването участваха служители на РУП-Айтос, гражданска защита, екип на гранична полиция, служители на зоопарка и доброволци.
Врабчев каза, че
няма представа как е избягала мечката,
тъй като мястото, на което е живяла, е било много дълбоко – повече от 6 м, изградено в естествена пещера, а "нагоре има каменни стени, над тях има железни шини, високи над 2,5 м, които завършват с шипове".
На въпрос – дали ще бъдат взети мерки спрямо служителите, допуснали мечката да избяга, кметът отговори положително и добави, че първо трябва да се изясни причината за инцидента.
"Мечките са по-интелигентни и по-лесно откриват начин да избягат.
Като намерят начин, са много упорити. Могат с години наред да пробват едно и също нещо, докато не стане. А веднъж научи ли начин, няма спиране", коментира за агенция "Фокус" Димитър Иванов - управител на Парк за танцуващи мечки в Белица.
По думите му липсата на пари е причина базите и клетките в зоопарковете да не се поддържат достатъчно добре. "Базите са морално остарели. Зоопарковете са правени преди 40-50, дори преди 60 години", каза Иванов. Заради липсата на средства, заплатите на охранителите са ниски, назначават се неопитни хора или такива, които нямат нужното обучение, посочи той.
"Фокус" припомня, че на 15 април 2007 г. две мечки успяха да избягат от зоопарка в Благоевград, разбивайки дървена решетка и метална врата. 13 служители на зоопарка, около 20 полицаи, ловци и специалист по мечките се включиха в издирването им. Едната бе хваната няколко часа след бягството на около 100 м от зоопарка. Час по-късно бе намерена и втората мечка, която успя да стигне до тенискортовете в Благоевград.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!