Ео огодишно мече, попаднало случайно в поставен капан, е било спасено през празничните дни в непосредствена близост до София и границите на природен парк "Витоша".
Намерили го служители от фазанария на ловно-рибарския съюз (SLRB.org), които веднага информирали отговорните държавни служби - дирекцията на природния парк "Витоша" (ParkVitosha.org) и държавното ловно стопанство Витошко-Студена (HuntingInBulgaria.org).
Заедно с природозащитниците от Сдружение за дива природа-Балкани (Balkani.org) действали съвместно и малкото бързо било освободено.
На мечето, кръстено от спасителите си Дамян, поставили и GPS нашийник, за да следят за точното му местонахождение по всяко време и да получават важна информация за този вид.
Новината съобщиха от коалицията на 30 неправителствени организации и
граждански групи "За да остане природа в България", а в сайта им ForTheNature.org могат да се видят и два кратки видеоклипа.
Зачестилите бракониерски прояви са най-вероятната причина той да е останал без майка.
Нормално мечетата стоят почти две години с майката, обяснява Александър Дуцов от Сдружение за дива природа - Балкани, една от организациите от коалицията "За да остане природа в България".
Кафявата мечка е застрашен от изчезване животински вид в европейски мащаб.
България е една от малкото държави в Европа, където кафявите мечки все още не са напълно унищожени от хората, припомнят от българския клон на международната природозащитна организация WWF (WWF.bg).
София пък е единствената европейска столица, в непосредствена близост до която съществуват условия за живот на този вид.
Наличието на мечки в парка Витоша показва, че дивата природа в него е съхранена, обясняват специалистите.
На 23 май за втори път у нас се отбелязва Националният ден на природните паркове.
Хиляди доброволци и граждани са очаква да се включат в съботния ден в кампанията за почистване, подобряване и обновяване на инфраструктурата и маркировката на маршрутите и местата за отдих.
11-те природните парка - Витоша, Рилски манастир, Златни пясъци, Врачански Балкан, Русенски Лом, Странджа, Шуменско плато, Българка (край Габрово), Сините камъни (край Сливен), Персина (край Белене) и Беласица - са най-посещаваните защитени територии у нас и посрещат над 10 млн. души всяка година, напомнят от WWF.
Мече спасено от капан на Витоша
На 23 май за втори път у нас се отбелязва Националният ден на природните паркове
11 май 2009, 16:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!