М атематици, биолози, физици и филолози ще пеят, рецитират стихове, ще демонстрират експерименти и най-вече ще се опитат да говорят с прости думи за научни постижения и теории по време на Седмицата на науката.
Всъщност тя ще трае десет дни - 20 до 29 септември. Събитията - спектакли, демонстрации, публични дебати, изложби и концерти, ще преминат под мотото "Виж красотата на науката, научи за чудесата на науката, изживей нощта на учените", съобщават съорганизаторите от Британския съвет.
Зад инициативата са почти всички университети, БАН, Съюза на учените, министерството на образованието и др.
Учени от Англия, Шотландия, България и други страни ще се опитат да покажат, че науката може да бъде интересна, забавна и зрелищна, а учените не са толкова скучни хора, колкото изглежда отстрани.
"Това е начин за популяризиране на науката и за привличане на интереса на младите. Във време, когато учените протестират срещу лошите условия на работа, това е един от начините да се покаже на света какво правят специалистите, над какво работят и хората да знаят за тях", казва Любов Костова от Британския съвет, цитирана в "Дневник".
"Навсякъде по света има отлив на младите хора от науката, навсякъде учените се оплакват, че парите са малко и обикновените хора, когато чуят за проблемите на науката, махат с ръка и казват: "много важно".
Затова и научните работници трябва да направят нещо за своя публичен образ", обяснява н.с. Елисавета Гурова от катедра "Информационни технологии" на Софийския университет.
Спектакълът "Виж красотата на науката!" на британците от Science Made Simple е на 20 септември в Младежкия театър "Николай Бинев", но не е театър, предупреждават организаторите.
Става дума за физико-химичен експеримент без излишни думи, с много музика, визуални ефекти и физически театър. Авторите на шоуто са дипломиран инженер и магистър по биохимия, които използват обикновени предмети по необикновен начин, за да създават торнадо, пръстени от пушек и танцуващи пламъци.
Те изрично заявяват, че те не са актьори, а действащи учени, че товаъ, което се вижда на сцената, не са фокуси, а наука.
От 26 и 29 септември ще се състои Европейски фестивал на науката Wonders, а на 28 и 29 септември - Европейска нощ на музеите.
На 20 септември от 17.30 ч. в зала "Академия" на ул. "Мизия" 3 е предвиден дебат на тема "Случил ли се е действително Големият взрив".
В рамките на програмата учените ще влязат в ролята на екскурзоводи и ще водят групи из нощна София, за да им разказват за исторически забележителности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!