Р астенията, които могат да се отглеждат за гориво, често се представят като огромен и чист енергиен източник - освен от онези, които твърдят, че ценна храна отива нахалос в газови резервоари, а за добив на биогориво се използват и без друго все по-оскъдните обработваеми земи и вода.
И тук на сцената се явяват върбата, конопът и стрелковидната трева.
Учените смятат, че изследванията в търсене на нови поколения източници на биогорива могат да осигурят евтина енергия, без да е налице конкуренция с хранителните култури или природата за вода и пространство.
От този момент може да ни делят десетилетия, но някои са убедени, че растенията са способни дори да задоволят голяма част от световните енергийни нужди.
Според изследователя в шведския Технологичен университет "Калмерс" Йоран Берндес списъкът на възможните растения далеч надхвърля наложили се зърнени култури, царевица и захарна тръстика, които вече се отглеждат в промишлен мащаб за горива.
"Биоенергията е много по-широко понятие - казва Берндес. - Много от хората, които работят в тази област, очакват други растения да преобладават в дългосрочен план."
Един от обещаващите енергийни източници е върбата - северно растение, от което се правят кошници и спортни бухалки.
Друг е конопът, известен като суровина за производство на въжета и с психотропните си свойства, а трето - стрелковидната трева, тръстиково растение, което се среща в американския Среден Запад.
Нова, но вече навлизаща култура, е ятрофата (Jatropha) - издръжливо и богато на масла тропическо растение, което не само може да се отглежда върху пустеещи земи, но и обогатява почвата с хранителни вещества.
Масло от ятрофа вече се използва в Индия като автомобилно дизелово гориво и за захранване на турбини.
Ятрофата привлече вниманието, тъй като около нея не възникват съпътстващите биогоривата спорове доколко е нравствено допустимо земеделски ресурси да се използват за енергийни източници, докато милиони хора по света гладуват.
Това може да доведе до изчерпване на водните ресурси, както и на безценна земни площи - напомняне, че предназначените за биогорива култури представляват сериозна заплаха за околната среда, особено ако необработваеми досега земи биват превръщани в земеделски с помощта на огромно количество торове и напояване.
Международният институт за управление на водите (SIWI.org), осъществил петгодишно проучване с участието на над 700 учени от цял свят, установи, че ако Китай и Индия продължат с настоящите си планове в областта на биогоривата, към 2030 г. ще бъдат изправени пред недостиг на вода.
Нека вали
Берндес е разработил модели, които се опитват да надзърнат още по-далеч в бъдещето, като приема, че с напредването на земеделската наука ще се увеличават и добивите, а новите култури за биогорива ще станат по-продуктивни.
Един от сценариите - твърде оптимистичен навярно, но теоретично възможен - предполага, че земеделска земя с площ два пъти колкото днешно Мексико, може да задоволи и надхвърли през 2050 г. сегашните енергийни нужди.
Ако цялата тази територия се използва за отглеждане на растения за биогориво, тя може да осигури енергия от 400 екзаджаула (1 екзаджаул = 10 на 18-та степен джаула) - почти колкото световното енергийно потребление днес.
Такива сценарии, разбира се, са извънредно сложни и въпросът не се свежда до осигуряването на достатъчно земя.
Предполагаемите по-високи добиви вероятно ще се отразят по-тежко върху природата, тъй като ще бъдат постигнати с по-сериозно напояване и торене.
Дори и да се нуждаете от по-малко земя, едва ли необходимостта от вода ще бъде по-малка, казва Берндес.
Оттук следва: трябва да сме сигурни, че новото поколение култури за биогориво няма да разчитат на оскъдни ресурси и ще получават вода по-скоро от дъждовете например, отколкото чрез напояване.
Те трябва да бъдат привлекателни и от икономическа гледна точка.
Има множество различни начини за производство на транспортни горива от тези нови източници на биомаса, които все още нямат промишлено измерение, казва Берндес.
Приятели в бизнеса
Поне един отрасъл е готов да лобира в полза на културите за биогориво, които не влизат в жестока конкуренция с производството на храни.
Световният хранителен гигант "Нестле" твърди, че субсидиите за сега произвежданите култури за биогорива изкривяват пазара и водят до увеличение на цените на използваните като храни земеделски култури, така че решението може да се крие в биогоривата от второ поколение.
Ако проработи (и ако може да действа в стопански мащаби най-вече), това и от екологична, и икономическа гледна точка би могло да бъде много по-добро решение от вторачването в сегашните растителни източници на биогорива от първо поколение, казва вицепрезидентът на "Нестле" по безопасността, здравето и екологията Клаус Концелман.
Има обаче и хора, които смятат, че цялата дискусия се движи в погрешна посока.
Преподавателят от университета в Манитоба Вацлав Смил твърди, че с относително прости промени в автомобилите, с които се движим, може би изобщо няма да имаме нужда от допълнителна енергия.
"Удивен съм, че хората изобщо мислят за биогоривата - каза Смил на пресконференция в Стокхолм. - Имаме ли нужда от още биогорива, за да караме колите си? Не."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!