Х ората, заловени с фалшиви документи за инвалидност, да връщат с лихва получените помощи и сумите по ползваните преференции, настояват министрите на социалната политика Емилия Масларова и на здравеопазването Радослав Гайдарски.
Те се договориха за засилен контрол на комисиите ТЕЛК. Двамата одобряват и предложението лекарските комисии да преминат на подчинение на подчинение към Националния осигурителен институт (НОИ).
Мотивът им е, че експертизата трябва да се прави от този, който плаща обезщетенията, съобщи БНР.
Ще се засили контролът по издаването на решения от ТЕЛК. Заедно с прокуратурата пък ще се правят внезапни проверки, където има тенденция за увеличаване броя на инвалидите.
Министрите настояват за промени в Наказателния кодекс, с които освен лекарите от ТЕЛК, издали фалшиви документи, санкции да има и за тези, които ги ползват.
Само за миналата година за месечни интеграционни добавки са платени над 132 млн. лв., като 43 млн. са за добавките за транспорт, а 34 млн. - за хранителни добавки и лекарства. Помощите са получавали 544 хил. души.
Според последната справка на Агенцията за социално подпомагане тази година са приети 405 хил. молби за получаване на месечни добавки за социална интеграция.
От 2007 г. водещ фактор при преценката за отпускане на добавки ще са индивидуалните потребности на хората с увреждания.
Най-много са подадените молби в София- над 90 хил., следват Пловдив, Варна и Плевен.
До 28 февруари всички самоосигуряващи се лица, които искат да променят вида на осигуряването си, трябва да подадат декларация в Националната агенция за приходите (НАП).
Това предвиждат промените в наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!