Икономиката, енергетиката и мястото на ЕС в света са приоритетите на Чешкото председателство на Общността, каза посланикът на Чехия у нас Мартин Клепетко.
Дипломатът представи приоритетите на председателството на ЕС (EU2009.cz) на дискусия, организирана от Европейския институт.
Посланикът получи неочакван подарък - тоалетна чиния, която беше докарана със специална количка на срещата, провела се в хотел "Шератон".
Клепетко прие изненадата с усмивка, като обеща да изпрати чинията на художника Давид Черни, чиято инсталация "Ентропа" стана причина за обтягане на отношенията между чешкото председателство и някои държави членки, обидени от начина, по който са представени в художествената творба.
България поиска нейният макет, изобразяващ карта на страната, покрита с клекала, да бъде отстранен преди откриването на изложбата вчера.
"Инсталацията предизвика дискусии. Ако тези реакции бяха хумористични, щеше да е най-доброто, което можеше да се случи", коментира Клепетко.
Той посочи, че символичното мото на Чешкото председателство е "Европа без бариери" и отбеляза, че под понятието "бариери" трябва да се разбира нещо негативно и изкуствено създадено. Нашата цел е Европа без вътрешни, икономически, културни и ценностни граници за хората, предприемачите и икономическите обекти, каза Клепетко.
По думите му чешкото председателство е започнало в труден период не само за Чехия, но и за ЕС - заради икономическата криза. Самият съюз също е в криза, свързана с институциите му, посочи Клепетко и припоми, че собствената му страна не е ратифицирала Лисабонския договор.
Ще има отговорни и приятни моменти по време на чешкото председателство, каза посланика, като към първите отнесе организирането на изборите за Европейски парламент, а към вторите - редица юбилеи, като честването на 5-годишнината от най-голямото разширяване на ЕС с 10 страни, 30 години от първите преки избори за ЕП, 60 години от създаването на НАТО.
По думите му проблемът с руско-украинския газов конфликт е бил предвидим, като още в края на ноември е имало сигнали, че Москва и Киев няма да се разберат помежду си.
Никой не е очаквал, че проблемът ще е толкова голям, добави обаче той, отбелязвайки, че това е наложило неговата страна да покаже най-доброто от себе си.
В рамките на енергийните проблеми Клепетко се спря и на темата с климатичните промени. Алтернативните източници на енергия са на дневен ред, защото "не можем да живеем само от петрол, въглища или газа, който идва от Русия", посочи още дипломатът.
"Ние сме твърдо за атомната енергетика. Тук сме на сходни позиции с България, но не мога да кажа, че Чехия ще ви подкрепи (за отварянето на спрян блок на АЕЦ- б.ред), тъй като това не влиза в компетенциите на страната председателстваща ЕС, а по-скоро е от компетенциите на Европейската комисия", посочи посланик Клепетко.
По думите му отварянето на спрените реактори обаче не е на дневен ред, защото България е износител на ток. Все пак мисля, че въпросът за двата блока в бъдеще може да бъде актуален" , заяви той.