Манделсън е сред най-близките съратници на Блеър и е смятан за автор на философията и имиджа на новите лейбъристи, с които те се върнаха на власт през 1997 г. след 18-годишно заседяване на банките на опозицията, информира Българската редакция на Би Би Си.
Той обаче е много спорна фигура в британската политика - два пъти назначаван за министър и два пъти принуден да подаде оставка поради скандали във връзка с възползване от служебното си положение, без обаче да е нарушил закона.
Манделсън е най-зорко следеният от печата политик, защото е автор и на медийната стратегия на лейбъристите, припомня Българската редакция на Би Би Си. През последните три години той беше обикновен депутат без значителни публични изяви.
Въпросът според "Индипендънт" обаче не е толкова връщането на Манделсън в голямата политика, колкото изненадващо силната позиция на Тони Блеър от последните дни.
Великият Худини отново направи своя фокус - коментира вестникът. - Тони Блеър не само спаси поста си, но приключва политическия сезон с успех и може да замине за лятната ваканция... като гледа на останалите в Уестминстър от позицията на почти пълна доминация."
Само преди две седмици наблюдателите са предричали, че премиерът може да подаде оставка, но той премина с лекота през месечната си пресконференция, след като спечели дебата в парламента по доклада "Бътлър" за войната в Ирак, припомня изданието.
"И за да ни припомни кой е шефът, Блеър изпраща Питър Манделсън в Брюксел против съвета на някои от ключовите си министри", допълва "Индипендънт".
"Дейли телеграф" обаче смята, че назначаването на Манделсън е добра новина за британските евроскептици. Според изданието той е известен привърженик на евроинтеграцията, но това давало коз на противниците на ЕС.
Изпращането на Манделсън като комисар в Брюксел "ще потвърди негативното мнение, което избирателите имат за ЕС, а и за новите лейбъристи", коментира "Дейли телеграф".
Според вестника Манделсън има репутацията на човек, "презиращ прозрачността в управлението и пристрастен към интригите", което вестникът иронично определя като "много подходящи качества за новия му пост".
"Всеки път, когато той се появи по телевизията с внимателно подбраните си фрази и терзания в опит да се оправдава, той ще напомня на хората за всичко онова, което не харесват в Брюксел", твърди "Дейли телеграф".
Темата остана №1 и в неделните британски вестници.
Според "Сънди телеграф" премиерът Блеър е планирал да върне своя близък приятел в правителството като министър на социалното дело и пенсиите, но е отстъпил пред яростната съпротива на останалите министри, като начело на бунта в кабинета е бил вицепремиерът Джон Прескот.
Вестникът публикува и читателско писмо, в което се задава ироничният въпрос дали Манделсън няма да бъде по-подходящ за комисионер, отколкото за комисар - очевиден намек за двата скандала около него, свързани с неясни пари и довели до двете му оставки от правителството.
Версията, описвана от "Сънди таймс", е малко по-различна. Според нея на Манделсън било предложено да си избере между три поста в правителството - министър за Европа, министър на културата или на международното развитие.
Според неделното издание на "Таймс" най-остро срещу назначението на Манделсън реагирал външният министър Джак Строу, който иначе се слави като твърд поддръжник на премиера Блеър. В крайна сметка Строу, както и останалите противници на Манделсън, приели назначаването му за "по-малкото зло".
"Обзървър" публикува коментар от Андрю Раунзли, според когото назначението на Питър Манделсън за еврокомисар отразява укрепването на позициите на Блеър и самочувствието му, че е достатъчно силен да се наложи на партията.
Давайки на Манделсън трети шанс, Блеър придаде допълнителен драматизъм на своето собствено "завръщане" като неоспорим лидер, пише Андрю Раунзли.
"Индипендънт он сънди" е предоставил трибуна по въпроса на Мо Моулам, бивша министърка за Северна Ирландия, на чието място през 1999 г. Манделсън се завърна в правителството.
Тя пише, че назначението на Манделсън за еврокомисар е рискован ход, защото той не разполага с кредит на доверие нито от министрите, нито от общественото мнение.
Манделсън може да прояьвява безразсъдство и липса на преценка, предупреждава Мо Моулам.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!