Интернет се превръща във все по-привлекателна дестинация за електронна търговия за все повече българи - над 60% от жителите на големите градове пазаруват онлайн.
Данните на Българската aсоциация за електронна търговия показват, че ръстът в оборотите на онлайн магазините трябва да достигне до 50% през 2012 г., а коледните празници безспорно са един от най-активните периоди от годината за пазаруване в интернет.
Всичко това обаче е и предпоставка за още един, макар и по-сенчест бранш - на киберпрестъпниците, които също жънат един от най-големите си урожаи именно в края на ноември и през декември.
Защото тогава хората са най-склонни да отварят широко портфейлите си, като паралелно с това търсят и възможно най-изгодните оферти. Но евтиното понякога излиза скъпо, защото не винаги онлайн обещанията са истина.
Поне така твърдят от производителя на софтуер за информационна сигурност NOD32 - ESET, които публикуваха няколко съвета за по-безопасно пазаруване онлайн по време на празниците.
Именно повишеното внимание на потребителите
е в основата на всеки един от петте полезни съвета на компанията, но на първо място е може би най-лесната за изпълнение препоръка - поддържането на операционната система, браузъра и антивирусния софтуер на компютъра ви възможно най-осъвременени.
Всички изброени продукти имат автоматична актуализация на пробойните в тях (което касае първите два типа продукти), които най-често са използвани от хакерите.
Антивирусните програми също по подразбиране осъвременяват дефинициите или "описанията" на вирусите, с които разпознават зловредни кодове, поне веднъж на ден.
Което означава, че ако потребителите са достатъчно благоразумни да оставят поддръжката на софтурните си продукти в ръцете на производителите им, може и да няма кой знае колко сериозни последици за тях.
На второ място идва именно използването на проверени сайтове
В България има няколко хиляди (точната бройка не е известна на никого) онлайн магазина. В същността на този съвет се крие именно това - не трябва да вярвате на всеки един от тях, така както не вярвате и на всеки, който ви спре на улицата с "офертата на живота ви".
Не е лошо да видите дали магазинът, от който се каните да пазарувате, има поне адрес и телефон за контакти, дали поддържа сертификати за кодиране на връзката, за да не бъдат източени личните ви данни или поне да потърсите в "Гугъл"
мнение на други потребители, които вече са пазарували от него
Така си гарантирате, че няма да останете без подаръци за близките си в коледната нощ.
И накрая, но не на последно място, пазете се от "спешни" сделки. Колкото по-бързо ви карат да пазарувате, толкова по-голям е шансът да бъдете измамени. Замислете се за сделките, които идват с непоискани писма от непознати адреси или пък от приятели в социални мрежи. Особено ако тези оферти са на развален български.
Предприемането на тези мерки ще ви гарантира базовото ниво на защита от онлайн измами и едни по-спокойни коледни празници. А пълният списък със съвети може да намерите на Eset.bg.
Малко повече внимание никога не е излишно
Или защо трябва да се подготвим за голямото коледно онлайн пазаруване
8 декември 2011, 10:20
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!