"Те се обадиха преди малко, за да ни съобщят, че нарушават мълчанието си по този въпрос", каза още официалният служител.
Белгия и Франция ще блокират плана на НАТО за засилване отбраната на Турция в случай на война с Ирак, заяви по-рано белгийският външен министър Луи Мишел, предаде Ройтерс. В интервю по радио "Европа" той заяви, че двете страни ще представят възраженията си по плана преди изтичането на крайния срок в 9 ч. по Гринуич или 11 ч. българско време.
"Решихме да нарушим процедурата по мълчание", заяви белгийският министър. Той е разговарял с френския външен министър Доминик дьо Вилпен и двамата са се съгласили, че засилването на отбраната на НАТО би било сигнал, че войната с Ирак вече е започнала, предаде Ройтерс.
Германско-френското предложение за нови оръжейни инспекции в Ирак няма да реши проблема с Багдад, коментира държавният секретар на САЩ Колин Пауъл. "Подозирам, че вариантът, който френският външен министър посочи в ООН в сряда, е много стар. Увеличаването на броя на инспекторите и предоставянето им на по-твърди инструкции. Аз не знам какво решава това. Проблемът не е повече инспектори или по-строги инструкции. Проблемът е ще се подчини ли Ирак.".
Ръководството на НАТО свика извънредна среща на посланиците на страните членки на пакта за 17,30 ч. българско време. Тази среща беше свикана, след като стана ясно, че и Германия, след Белгия и Франция, подкрепя ветото срещу плана на атлантическия съюз да се подкрепи Турция при евентуална война срещу Ирак.
Ситуацията е категорично сложна, заяви ген. секретар на НАТО лорд Джордж Робъртсън. "Съюзниците са имали противоречия и преди и несъмнено ще има такива и в бъдеще, но целта ни е да постигнем консенсус. Аз съм сигурен, че ще успеем. Ние сме обединени около решимостта си да гарантираме сигурността на страните членки на НАТО. Въпросът е не дали, а кога ще започнем планирането", каза Робъртсън.