Пв вителството на Малдивите е насрочило подводно заседание на дълбочина 6 метра в океана на 17 октомври.
Целта на необичайното решение на кабинета е да привлече общественото внимание към съдбата на островната държава, заплашена от потъване вследствие на глобалните климатични промени.
Малдивският президент Мохамед Нашид и министрите му ще подпишат документ под водата, с който ще призоват държавите по света за съкращаване на въглеродните емисии.
По време на срещата министрите смятали да общуват с жестове и да използват водоустойчиви магнитни дъски и химикали, а готовият документ да сложат в непромокаема папка.
Всички
те (14 на брой), с изключение на
един, чието здравословно състояние не
позволява да се гмурка, са преминали
обучение по подводно плуване във военна
база.
Самият президент, който е квалифициран
водолаз, смята да свика пресконференция
под водата.
Макар да е и "забавно", подводното приключение е начин да се отправи сериозно послание към световните лидери и общественост относно нарастващото морско равнище.
Жителите на Малдивите вече неведнъж са апелирали към ООН и други международни организации да обърнат внимание на страната им.
От година на година островите потъват все по-дълбоко и може буквално да се озоват на дъното.
Подводното заседание се организира преди декемврийската среща на върха за климатичните промени, която ще се състои в Копенхаген под егидата на ООН. Очаква се на нея да бъде постигнато ново споразумение, което да замести Протокола от Киото от 1997 г.
Малдивите
се състоят от 1200 атола, 80% от които стърчат
над водата едва на метър и половина.
През 2007 г. експерти на ООН предупредиха,
че до 2100 г. нивото на водата в световния
океан може да се вдигне с 18 до 59 сантиметра
и островите да станат на практика негодни
за обитаване.
Държавният глава прехвърля част от доходите, получавани от туризма, в специален фонд. Средствата ще се използват в търсенето на алтернативна родина за 396-те хиляди жители на островите, които може да станат първите екологични бежанци на планетата.
Малдивското правителство заседава под вода
Целта на необичайното решение е да се привлече внимание към съдбата на островната държава, заплашена от потъване заради климатичните промени
9 октомври 2009, 14:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!