Б ългарите в Сърбия искат да учат български език. 600 граждани от Босилеград са подписали петиция с искане езикът да бъде изучаван в училищата в Западните покрайнини, която са връчили на сръбския министър на образованието, пише белградският вестник "Политика" (Politika.co.yu).
Изданието цитира председателя на културно-информационния център в Босилеград Иван Николов, според когото това е истинският път да се спре
процесът на асимилация на българското малцинство в Сърбия, продължаващ вече десетилетия наред.
По думите на Николов страната трябва да спазва международните стандарти на малцинствата не само като едно от най-важните условия по пътя й към ЕС, но и като начин да осигури по-добри позиции на самото сръбското малцинство, което след разпадането на Югославия остана извън границите на Сърбия.
От друга страна, това би повлияло и на добросъседските отношения между България и Сърбия, както и на стабилността в целия регион.
Лидерите на българите в Сърбия твърдят, че и тази година те са били изиграни. Обучението се провежда на сръбски, няма учебници на български език, а козметичните промени в изучаването му не са достатъчни, за да
получи статут на майчин език и да гарантира запазването на националната идентичност.
Сърбия според тях води старата политика на културна и национална асимилация. За това говори и фактът, че българите са намалели от 64 000 на 20 500 души през последното десетилетие.
Същевременно министерство на образованието в страната уверява българите, че то няма нищо против обучението да бъде на родния им език, но че самите българи не искали това.
С най-новото искане до сръбските институции и петицията, подписана от 600 души, българското малцинство очаква Сърбия да реши проблемите според международните стандарти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!