К андидатът на републиканците за президент на САЩ Джон Маккейн изпреварва съперника си демократ Барак Обама с четири пункта, показват резултатите от най-новото проучване на Ю Ес Ей Тудей/Галъп, цитирани от информационните агенции.
Маккейн получава 50%, а Обама - 46%, според проучването, което отразява и положителното влияние на кандидатурата за вицепрезидент на републиканката Сара Пейлин.
Маккейн се намира в по-добра позиция, отколкото си представят привържениците му, каза политическият наблюдател Лари Сабато от университета във Вирджиния.
Предишно проучване показваше преднина с осем пункта за Обама пред Маккейн.
Следва паралелът, направен от агенция Франс прес за това какво планират да направят двамата кандидати при победа в президентската надпревара.
Ирак
Барак Обама обещава да сложи край на конфликта за 16 месеца. Той е против изграждането на постоянни бази и е готов за изпраща войски в случай на катастрофа или на геноцид.
Джон Маккейн смята, че САЩ са на път да спечелят войната. Той обмисля присъствието на американски части в Ирак в продължение на 100 г. по модела на американските бази в Германия, Япония или Южна Корея. Казва, че предпочита да загуби изборите отколкото да загуби войната.
Иран
Обама е за диалог с Иран, само ако това е в интерес на САЩ. Диалогът най-напред трябва да започне на ниско равнище. Подкрепя международни санкции, за да се насърчи Иран да направи ядрената си програма прозрачна.
Маккейн е категоричен, че има само едно нещо, което е по-лошо от военна акция и това е ядрен Иран. Против е започването на диалог, иска затягане на международните санкции, включително и извън ООН.
Близкия изток и Израел
Според Обама по ангажирането на САЩ на страната на Израел не може да се преговаря. Ерусалим трябва да остане неделимата столицата на Израел.
Кандидатът на демократите е противник на политиката на колонизиране на палестинските земи. Подкрепя създаването на палестинска държава и се обявява за изолирането на ХАМАС и на Хизбула, докато те не се откажат от тероризма и не признаят правото на съществуване на Израел.
Маккейн, горещ поддръжник на военната помощ за Израел, се определя като най-лошия враг на ХАМАС. Насърчава преговорите между Израел и Махмуд Абас и призовава за изолиране на ХАМАС, Хизбула и Сирия.
Русия
За Обама Русия не е нито неприятел, нито близък съюзник и занапред върху нея трябва да се оказва натиск за повече демокрация. По време на конфликта с Грузия той най-напред прикани Москва и Тбилиси към сдържаност, а след това остро осъди Русия. Обяви се за териториалната цялост и зачитането на суверенитета на Грузия.
Маккейн иска Русия да бъде изключена от Г-8. Отнася се много критично към бившия президент Владимир Путин - "опасен човек", и обвинява руските ръководители, че искат да възстановят "руската империя". Той осъди руската агресия срещу Грузия, недвусмислено заставайки на страната на Тбилиси.
Икономика
Барак Обама обещава да намали данъците за печелещите под 75 хил. долара годишно, като обложи по-тежко доходите над 250 хил. долара на година.
Джон Маккейн обещава да продължи намаляването на данъците. Зарича се да преследва федералните разходи от местен интерес и предлага замразяване за една година на невоенните федерални разходи.
Енергия
Барак Обама е за ограничаване на емисиите на въглероден диоксид и за пазар на правата за замърсяване. Поставя си за цел да намали с 80% на емисиите на въглероден диоксид до 2050 г. Желае да инвестира 150 млрд. долара за 10 г. в технологиите за чиста енергия. Иска ограничаване на търсенето на петрол в моретата.
Джон Маккейн също е за ограничаване на въглеродния диоксид и за пазар за правата за замърсяване. Предвижда намаляване с две трети на емисиите до 2050 г. Подкрепя - след като първоначално се противопостави - вдигането на мораториума върху проучването на морското дъно за петролни находища.
Желае изграждането на нови АЕЦ. Против е отпускането на федерални помощи за насърчаване на чистите видове енергия.
Имиграция
Барак Обама се обявява за реформа в областта на имиграцията, съчетаваща укрепване на границите и контрола и безусловното легализиране на близо 12 милиона нелегални имигранти.
Джон Маккейн, който бе сред инициаторите на законодателна инициатива в този смисъл през 2006 г., набляга на необходимостта за укрепване на границите, преди да се пристъпи към реформата.
Международна търговия
Обама предлага нови преговори по Северноамериканското споразумение за свободна търговия - Алена - с Канада и Мексико. Той иска всички договори за свободна търговия да съдържат гаранции за условията на труд и опазването на околната среда.
Маккейн поддържа Алена и гледа на свободната търговия като на важен инструмент на американската външна политика.
Аборти
Барак Обама подкрепя правото на аборт, но е за насърчаване на алтернативите на преждевременното прекъсване на бременността - по-добро полово възпитание, осиновяване и т.н.
Джон Маккейн е против абортите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!