"Парите за партиите скачат двойно" извежда "Дума". Изданието пояснява, че в проект на управляващото мнозинство за изменение в закона за политическите партии се предвижда да има двойно увеличение на държавната субсидия за формациите, които имат 1% на последните парламентарни избори.
Проектът е представен по време на дискусията за лобизма, организирана от ДПС, пише всекидневникът и припомня, че в момента държавата плаща на партиите по 1,60 лв. на получен глас.
"24 часа" пише, че отпуски или важни дела в чужбина са попречили на представители на едрия бизнес да участват вчера в дебата по закона за лобизма.
"Депутатите остават без пари под масата", казва депутатът Камен Костадинов в интервю пред "Стандарт". Като един от вносителите на законопроекта за лобизма той обяснява какви са основните моменти в документа.
Столичното БСП подкрепи Първанов, отбелязва "Дума". Градската организация на БСП застава зад Георги Първанов като кандидат-президент в предстоящите избори за държавен глава, съобщава изданието.
Посочва се още, че софийските социалисти искат парламентарна комисия, която да провери капиталите на столичния кмет Бойко Борисов.
"Роди се нова номенклатура" казва в интервю за "Труд" председателят на партия "Ред, законност и справедливост" Георги Марков.
Твърдо считаме, че ще сме победители в дебата на президентските избори. Много добре сме подготвени и ще бъде истинско удоволствие за аудиторията да ни гледа, заявява той.
"Нестабилно мнозинство или нови избори" е анализът в "Монитор". Предупреждението на НДСВ, че при определени условия ще напусне коалицията, може да не се окаже блъф, посочва всекидневникът.
Политологът Румяна Коларова коментира пред "Монитор", че проблемите на десните партии са свързани със спечелването на достатъчно подкрепа, за да сформират мнозинство, готово да управлява.
Според нея за да постигне тази цел, десницата със сигурност трябва да преодолее две сериозни затруднения. Партиите у нас се държат като картели, изтъква тя.
Делото в Либия е сред основните акценти в пресата. "Либия отново втвърди позицията си за медсестрите" пише "Сега", а "Стандарт" добавя: "Съдът в Триполи поряза защитата".
Изданието отбелязва, че една от обвинените в Либия български сестри - Валя Червеняшка, е на легло и заради заболяването си е пропуснала вчерашното заседание по делото.
Посочва се, че съдът е отхвърлил всички искания на българската защита.
Едното бе за нова международна експертиза, която да установи причините за СПИН епидемията, а другото - за експертиза за белезите от мъченията по телата на българките, припомня вестникът.
Само на едно може да се надява защитата на петте медицински сестри, когато наказателния съд в Триполи се събере следващия път на 8 август - най-после да разпита поисканите веднага след подновяването на СПИН процеса свидетели, пише "Труд".
"Земя" посочва, че нито един от деветте свидетели по СПИН делото не се е явил вчера пред съда.
"Новинар" допълва, че председателят на Асоциацията на семействата на болните деца Идрис Лага е коментирал, че политически натиск няма да реши процеса, а съпричастността към тяхната трагедия.
"Македония би отбой" извежда "Стандарт" и посочва, че лично македонският посланик Абдулрахман Алити е охладил страстите в скопските медии след изказването на българския външен министър Ивайло Калфин.
Калфин предупреди в понеделник съседите, че няма да имат подкрепата ни за членство в ЕС, ако продължават с агресията си към българската история и нация, пише изданието.
Посочва се, че посланик Алити е коментирал пред "Стандарт", че медиите в Скопие драматизират случая излишно.
"Калфин пробуди македонските страсти" пише "Сега" в рубриката си "Наблюдател".
От страниците на "Стандарт" историкът проф. д-р Божидар Димитров коментира, че Скопие си реже моста към Европа. По думите му македонските политици се държат като пътници във влак, които стрелят по машиниста.
"Новинар" помества интервю по темата с Красимир Узунов, автор на 7 книги, от които пет посветени на Македония. По думите му 15 години в Македония за България се говори или лошо, или нищо.
"Горещници за София и Скопие" е заглавието на коментарен материал на Александър Йорданов в "Труд" за изявлението на министър Ивайло Калфин, българското гражданство на Любчо Георгиевски и македонската идентичност.
Достойното изявление на министър Ивайло Калфин за това, че пътят на македонската евроинтеграция минава през уважение към общото културно-историческо минало и добросъседството с България, за пореден път взриви старите югоносталгици в Скопие, коментира авторът.
Според него положителното на реакцията за изявлението на министър Калфин и преди това - по темата за българското гражданство е, че те са се превърнали в тест за зрелостта на демокрацията в Македония.
"Арабски държави мълчаливо подкрепят ударите на Израел" заявява пред "Новинар" иракският журналист Мохамед Халаф. В интервю за изданието той коментира, че не вижда да има бърз изход от конфликта.
"Монитор" публикува материал на своя пратеник в Бейрут. Отбелязва се, че 15 българи са останали в Ливан, като 5 от тях - в най-опасната част.
Несправедливо критикуват София повече от Букурещ, казва пред "Труд" съпредседателят на Съвместния парламентарен комитет България-ЕС и депутат в Европейския парламент Катрин Ги Кен.
Това, което ще направя, като се върна от София, е да поискам среща с Оли Рен и с другите административно отговорни лица в дирекция "Разширяване" на ЕК.
Възнамерявам да кажа на еврокомисаря какво виждам в България, казва тя. По думите й безкрайно е несправедливо България да бъде критикувана повече от Румъния за шестте критични зони.
"Пред ЕС Емел Етем стана борец номер едно срещу корупцията" е водещото заглавие в "Дневник". Вестникът оповестява публикувани в "Портал Европа" части от доклада на правителството пред ЕС с конкретни резултати от борбата с корупцията.
Информацията била потвърдена от външното ни министерство. За корупцията е отчетено, че са разследвани 39 случая на подкупи и са разкрити 32, посочва изданието.
Всички издания пишат за завръщането в страната на четиримата българи от Дубай, съдени за източване на кредитни карти.
След 600 дни зад решетките съд в емирството оправда за 30 секунди компютърните специалисти Кирил Мантовски, Виктор Лазаров, Светозар Колев, Любомир Мегов и Велин Неделчев, отбелязва "Труд".
Изданието пояснява, че всички те трябваше да се приберат в петък, но грешка в компютър на емиграционните власти, "пуснал" само единия от тях.
"24 часа" пише, че здравният министър проф. Радослав Гайдарски е бил потърсен за съдействие за трансплантациите на черен дроб на 3 деца в Правителствена болница.
Министърът изразил готовност да помогне с всичко, посочва изданието и публикува интервю с министър Гайдарски.
Той обяснява откъде произтичат проблемите при трансплантациите. В тази медицинска дейност повече от всяка друга е важно да има екип, не само личности. Иначе изпадаме в положението да чакаме някой отвън да дойде да оперира, коментира проф. Гайдарски.
"Стотици са, които искат да станат жандармеристи" - тези думи на главен комисар Живко Живков извежда "Труд" в заглавие на интервюто с директора на главна дирекция "Жандармерия".
Интервюто е по повод 125-та годишнина на жандармерията.
Албърт Парсънс разказва пред "24 часа" за своите проекти.
Заели сме се с много голяма програма за разширяване на телевизиите на "Нюз корпорейшън" в Европа, разкрива той и допълва, че в момента има две длъжности - президент на "Болкан нюз корпорейшън" и президент на телевизионната група на "Нюз корпорейшън Европа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!