П арламентът даде разрешение по четирите искания на главния прокурор Никола Филчев за възбуждане на наказателно преследване срещу съпредседателя на Българския народен съюз (БНС) и бивш кмет на столицата Стефан Софиянски.
По исканията на главния прокурор нямаше дебати в пленарна зала, защото преди това самият Софиянски помоли от парламентарната трибуна народните представители да подкрепят искането за свалянето на имунитета му. Той декларира, че е съгласен водените срещу него наказателни дела да продължат.
"Повече от всички знам, че тези обвинения са абсолютно несъстоятелни и това ми дава самочувствието да продължа, за да може и обществеността да бъде убедена в това", заяви Софиянски пред колегите си.
"Второто съображение е, че конкретният случай съвпадна с общия казус за промените в конституцията и за имунитетите. Мисля, че всички ще се чувстваме много по-независими при взимането на решението, ако не го свързваме с този казус.
Затова ви моля за последен път, гласувайте за искането на главния прокурор", обърна се бившият градоначалник към народните представители.
Изявлението му от парламентарната трибуна предопредели и решението на Народното събрание, особено като се има пред вид, че в доклада на временната парламентарна комисия по случая се казваше, че няма основание да се даде разрешение за възбуждането на наказателно преследване.
Представителите на левицата в комисията подкрепиха искането на главния прокурор, а НДСВ, ДПС и БНС бяха против снемането на имунитета на Софиянски. ДСБ, ОДС и "Атака" не взеха участие в работата на комисията.
Софиянски също така припомни, че на 17 февруари парламентарната група на БНС е внесла предложение между първо и второ четене на промените в конституцията в частта й, свързана с депутатските имунитети.
Предложението гласи, че разрешение за възбуждане на наказателно преследване не се изисква, когато депутатът писмено даде съгласието си за това пред председателя на Народното събрание.
Искането на главния прокурор за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Стефан Софиянски за сделката с Централните софийски хали подкрепиха 167 депутати, 4 гласуваха "против", а 7 се въздържаха.
За искането за възбуждане на наказателно преследване за сградата на ул. "Гурко" 1 гласуваха 163 депутати, 3 бяха "против" и 6 се въздържаха.
Със 160 гласа "за", 3 "против" и 9 "въздържал се" парламентът даде разрешение по искането за възбуждане на наказателно преследване срещу Стефан Софиянски за "Милениум център", а искането за възбуждане на наказателно преследване за местността "Погребите" подкрепиха 164 депутати, 4 бяха "против", а 6 се въздържаха.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!