В ремето, когато повечето хора пиеха вода от чешмата, като че ли безвъзвратно отмина. Днес все по-често посягаме към бутилката минерална вода, купена от магазина. И това не е само у нас.
Индустрията, свързана с бутилираната вода, се развива стремително и към момента годишният й оборот надвишава 30 млрд. долара. Но знаем ли всъщност достатъчно за плюсовете и минусите на водата, която пием от бутилките, питат специалистите, като посочват някои от най-разпространените митове.
Мит 1: Бутилираната вода е по-добра от чешмяната.
Възможно е, но съвсем не е задължително. Макар на повечето бутилки да има надписи като "Директно от извора", е изчислено, че в световен мащаб между 25 и 40% от бутилираната вода всъщност произхожда от градските водохранилища, т.е. от същото място, откъде идва и чешмяната.
Бутилиращите компании купуват тази вода, пречистват я, а понякога добавят и минерали. Това в никакъв случай не е лошо. Освен това нормативите за съдържанието, които се контролират, понякога са по-строги по отношение на водата от водохранилищата, отколкото тези, които касаят изворната.
Мит 2: Пречистената вода има по-добър вкус.
Най-чистата вода - дестилираната, т.е. тази от която са отстранени всички соли и минерали, всъщност няма никакъв вкус. И това е логично - именно калцият, магнезият, калият, хлоридите, съдържащи се във водата, придават нейния вкус. Ако водата от чешмата ви мирише на хлор, поставете я в хладилник без да я затваряте - за няколко часа мирисът на хлор ще изчезне.
Мит 3: Бутилираната вода, съдържаща минерали, витамини и дори протеини, е по-полезна.
Всичко, което е добавено към съдържанието на водата от източника, е всъщност маркетингов похват. Дайте си сметка на колко много продукти пише например, че в 500 мл се съдържа необходимата ви дневна доза витамин С. А къде остават тогава витамините и минералите, които поемаме с храната?!
Може да се каже, че единственият елемент, който (в някои случаи!) има логика да се добавя към бутилираната вода е флуора. Но и това зависи от началното му съдържание в нея.
Мит 4: На ден трябва да пием поне 2 л вода.
Тук истината е доста проста и се нуждае от съвсем малко уточнение - става дума не за 2 л вода, а за 2 л течности на ден. Това е, от което човешкият организъм има нужда.
Изследванията показват, че средно 80% от водата, която поемаме, идва чрез поглъщаните течности - вода, сок, кафе, чай. Останалите 20% се осигуряват от храната. Т.е. ако пиете по 3-4 чая дневно, съвсем не се нуждаете от още 2 л вода.
Мит 5: Бутилираната вода е най-доброто питие след интензивно натоварване.
Това е вярно, но само в случаите, когато интензивната ви работа е например 8 часа седене пред компютъра. Ако сте се движили много (според изчисленията поне час), тогава освен от вода, тялото ви има нужда и от ново количество електролити - такива, които се осигуряват при поглъщането на калиеви и натриеви съединения. Тогава енергийните напитки са добро решение, в другите случаи водата е напълно достатъчна.
Мит 6: Бутилките от водата се рециклират и това е добре за екологията.
Да, щеше да е така, ако беше истина. Дори в страна като САЩ, където законите за опазване на околната среда са доста строги, е изчислено, че едва 14% от използваните бутилки се рециклират. А само там дневно се използват около 70 млн. бутилки вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!