Неуспехът на Сърбия да предаде укриващия се ген. Ратко Младич застраши разговорите й с ЕС, планирани за 5 април. Външните министри на страните членки дадоха на Белград срок от един месец за залавянето на генерала, като предупредиха, че на карта е заложено европейското бъдеще на Сърбия.
Подходът на ЕС към Балканите най-точно може да бъде определен като метода на моркова и тоягата.
Еврокомисарят по разширяването Оли Рен обича да се говори за "меката сила" на ЕС. Това е концепция, която академикът от Харвард Джоузеф Най определя като "способността да получиш това, което искаш, чрез привличане, а не чрез принуда".
Магнетичният чар на членството в ЕС наистина действа като мощна сила за промяна в страните от бившия комунистически блок, повече от които се присъединиха към съюза през 2004 г.
От тази гледна точка разширяването се оказа най-успешната политика на ЕС или по-грубо казано, най-големият му морков. Обещанието за европейско членство помогна за сплотеността на Балканите, и най-вече на Македония.
Подписването през 2001 г. на Споразумението за стабилизиране и асоцииране, подобно на това, за което в момента се преговаря със Сърбия, бе един от факторите, които предотвратиха гражданска война в Македония.
Под натиска на ЕС и НАТО постепенно се осъществиха промени и на етническите албанци се дадоха повече права. Като признание за усилията за създаване на мултиетническа държава през декември Македония получи официален статут на страна кандидатка за членство в ЕС.
Морковите обаче не винаги стигат.
ЕС все повече дава да се разбере, че е готов да размаха и тоягата, при "известни условия", както се изразяват в Брюксел.
На България и Румъния бе казано, че трябва или да се "стегнат" или да приемат присъединяването към съюза една година по-късно, отколкото очакват.
За Турция и Балканите наказанието е още по-тежко. Преговорите за по-близки отношения могат да бъдат прекратени по всяко време, ако те не изпълняват обещанията си.
По време на балканската си обиколка в началото на този месец Оли Рен настоя, че ЕС не трябва да отстъпва от позицията си всички изисквания да бъдат изпълнени преди присъединяването.
Поставянето на условия дава резултати, казва Рен, и това се доказва от факта, че ген. Анте Готовина е зад решетките, а писателят Орхан Памук не е.
Турското правителство току-що спря делото срещу най-известния романист на Турция заради изказването му за клането на арменците по време на Османската империя.
Това стана след като към Анкара бе отправено предупреждение, че членството й в ЕС може да бъде застрашено.
Миналата година хърватският генерал Анте Готовина - третият най- търсен човек в света от Международния съд за военни престъпления в бивша Югославия, бе заловен, след като ЕС предприе безпрецедентна стъпка и отложи започването на преговори със Загреб.
Дори когато прибягва до санкции, ЕС прави това постепенно и внимателно. Според Брюксел предупрежденията към Сърбия не трябва да се считат за ултиматум.
Ние искаме да отправим едно още по-силно послание, но опитът показва, че когато изплющиш с камшика твърде силно, обикновено предизвикваш обратната реакция на това, което очакваш, споделя опитен европейски дипломат.
Ние ще продължим да оказваме натиск, но трябва да бъдем много внимателни за начина, по който го правим. Един ултиматум би унижил сърбите и би насъскал националистическата опозиция, коментира пък друг източник от ЕС.
Разговорите за окончателния статут на Косово започнаха миналата седмица. Провинцията, която все още е част от Сърбия, но от 1999 г. е международен протекторат, може и да получи някаква форма на независимост до края на годината.
В същото време Черна гора планира референдум за независимост през пролетта, който може да сложи край на хлабавия й съюз със Сърбия.
Поради всички тези причини е възможно Оли Рен да не препоръча официално отлагане на преговорите с Белград. Думата, която той непрекъснато използва е "разрив".
Разривът може да съдържа цял куп възможности със същия резултат - разговорите просто няма да продължат, тъй като нищо не се случва.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!