Нанотехнологиите са сочени за един от най-перспективните нови научни сегменти и според редица специалисти тяхното развитие може да доведе до съществени промени в изчислителната техника, енергетиката, строителството, текстила и редица други сфери на икономиката, създавайки нови материали и нови продукти. Повече за този нов сегмент можете да прочетете тук.
Потенциалът на нанотехнологиите ги превръща и в една от най-перспективните сфери на професионално развитие, в която заплатите в някои страни по света достигат и дори надминават 10 000 евро.
У нас от тази есен стартира новата магистърска програма Нано-оптоелектроника и информационни технологии, която се осъществява съвместно от Факултета по математика и информатика и Физическия факултет на Софийския университет. В днешната дискусия на chat.idg.bg ще говорим за перспективите пред новата магистърска програма и възможностите за развитие, които тя може да предостави на студентите, които я завършат. Наши гости са:
Доц. д-р Румен Николов е зам. декан на Факултета по математика и информатика и директор на Центъра по технологии на информационното общество на Софийския университет.. Доц. Николов е член на: Технически комитет 3 и работни групи 3.5 и 3.6 на Международната федерация по изчилсителна техника - IFIP, Генералната асамблея на Международната асоциация за оценка на постиженията в образованието - IEA, Международната асоциация за съвременни приложения на компютрите в образованието - AACE, раздела за централна и източна Европа. Той е координирал или участвал в над 60 международни проекта по ИТ и е автор на над 60 публикации.
Проф. д.фз.н. Ангел Попов е завършил висшето си образование в Петербург и близо 40 години работи в Софийския университет "Климент Охридски", където е бил заместник ректор по научно-изследователската дейност, а в момента е ръководител катедра "Физика на полупроводниците" във Физическия факултет, както и заместник председател на Съюза на учените в България. Носител е на награда от БАН с почетен медал, почетен знак със синя лента на Софийския университет, Златен сертификат към Европейския конвент на експертите и др. Автор е на повече от 200 научни труда, издадени предимно в чужбина, както и на четири научни монографии, съответстващи на модерните периоди в развитието на полупроводниковата наука в България
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!