Като пример Манев посочи измененията в НК, НПК, ГПК, Търговския закон. "При първото изменение на Закона за съдебната власт представиха изменението като акт на цялата съдебната система, а колегите нямаха понятие за какво става дума. Резултатът бе 44 отменени текста. Нито веднъж мнението на магистратите не е поискано", заяви още председателят на ВАС. Манев допълни: "Освен, че се процедира по този начин, пред обществото нещата се поставят така, че всеки законопроект бил акт на всички магистрати. Магистратите научават за промените в законите от страниците на вестниците."
Днес председателят на Варненския апелативен съд Божидар Манев и зам.-председателят - Виолета Бояджиева дадоха първата пресконференция, откакто съществува Апелативният съд в морската столица. Като причина за срещата с медиите Манев посочи, че в обществото битува мнението, че този, който се изявява публично, работи много добре, а този, който не се изявява, нищо не прави.
"Резултат от това е свалянето на доверието в съдебната система, като всеки вече се смята за задължен да твърди, че съдебната система не работела, а определени институции на изпълнителната власт, които се занимават с борбата с престъпността, работели много добре. И защо работят много добре - защото техни представители са по-често по телевизията, отколкото говорителите. Никой не си задава въпроса защо при много високият рейтинг на някои такива представители улиците ни са заприличали на Чикаго от 40-те години", заяви председателят на ВАС.
Неговата колежка Бояджиева допълни, че миналата година за първи път Министерството на правосъдието не направило отчетно събрание на съдилищата. "Затова не мога да разбера как някой може да твърди, че системата не работи, допълни тя.
Варненският апелативен район обхваща общо 26 съдилища от Варна, Добрич, Силистра, Шумен, Търговище и Разград, които заедно с Варненския стават 27. Във ВАС работят общо 13 съдии.
68 456 наказателни и граждански дела са постъпили в съдилищата от Варненски регион през миналата година, който заедно с несвършените дела от предходни години стават 86 767 дела. През изтеклата година свършените дела са били общо 66 695, сочат данните, изнесени днес. През всичките години, откакто съществува Варненския апелативен съд, той е бил на първо място в страната - с най-малко отложени дела, посочи Манев.
Апелативните съдии бяха единодушни, че част от обективните причини за забавянето на работата на съда във Варна са липсата на зали и малкия щат, а субективните - тежките и обемни дела за квалифицирани убийства, квалифицирани грабежи и наркотици.
"Причината за упреците към съдебната система е точно бавното правосъдие. Бавно работи системата, но работи; ако всички структури на държавата работеха, както неработещата съдебна система, мисля, че положението ни нямаше да бъде такова каквото е в момента", заяви Божидар Манев.
Никъде в европейското законодателство няма система, в която мерките за неотклонение да се разглеждат и от апелативен съд. Това нещо много ни затруднява, защото съдиите, които гледат мерките за неотклонение, не могат да гледат самите наказателни дела по същество, заяви от своя страна зам.-председателят на ВАС Виолета Бояджиева. Тя разказа и един куриозен случай, в който дело, решено в Плевенския окръжен съд, не е могло да бъде разгледано от съдиите в Търновския апелативен съд, защото всички са гледали мерките за неотклонение по това дело. Тогава делото отива във Върховния съд и Върховният съд го изпраща във Варненския апелативен съд, за да го разгледа. Във ВАС насрочват делото веднага, но жалбоподателите вече са оттеглили жалбите си, защото през това време изтекъл срокът, определен за наказанието.
Проблемът със съдебната полиция се актуализира във връзка с взрива в Софийската окръжна прокуратура и поради поредицата от бомбени заплахи, заяви Божидар Манев. "Бомбени заплахи няма от една седмица, а от 10 години. Това никога не е било проблем, защото председателите на съдилища поемаха отговорността и не затваряха съдебните палати. Проблемът стана сега с бомбата в Софийската окръжна прокуратура, защото никой вече не поема риск и започнаха да затварят съдилищата през ден", каза още Манев.
Той допълни, че при изготвянето на бюджета съдебната полиция не е била финансово обезпечена. Ако не бяха форсирани нещата от избухналата бомба в София, цялата съдебна полиция и през тази година щеше да остане нещо козметично - има я на книга, но всъщност я няма, посочи още председателят на Апелативни съд. Той допълни, че първите съдебни полицаи във Варна ще бъдат назначени вероятно от началото на май.