Р азследващата журналистика и плурализмът на информацията в България са сериозно застрашени от мафиотски групировки и различни видове политически и икономически натиск. Това посочва в специален доклад за положението на журналистите у нас медийната правозащитна организация "Репортери без граници".
Мафиотските движения са разбрали важността на контрола над информацията и различните ползи, които може да се извлекат от това, като са разширили влиянието си в медийния сектор, установява изследването, озаглавено "Между примирението и съпротивата: Преса под изпитание".
Според организацията този контрол на сивата икономика вече застрашава съществуването на разследващата журналистика и плурализма на информацията.
Положението, което констатирахме по време на мисията си в София ни тревожи, заявяват представители на "Репортери без граници".
"Някои журналисти са се примирили и са прибягнали до автоцензура, но пък други активно се съпротивляват на политическия и икономическия натиск. Убийството на Георги Стоев през април 2008 г. и жестокото нападение над Огнян Стефанов пред септември 2008 г. припомниха обаче какви рискове поемат тези, които отказват да допуснат пресата да се превърне в прост инструмент за комуникация в служба на частни интереси", се казва в увода към доклада.
Българската преса не е единствената в ЕС, подложена на насилие и натиск от страна на мафии или паравоенни движения. В Италия десетина журналисти продължават да живеят под полицейска закрила, други са получили подобна охрана в Дания и Франция. В Испания ЕТА поддържа натиска си над журналисти, които предпочитат плурализма на информацията пред тероризма, отбелязва организацията в сайта си.
"Към борбата срещу тези мафиотски движения и способността им да вредят в медиите трябва повече от всякога да се подходи на европейско ниво. Това трябва да е приоритетен ангажимент на политическите дейци, за които европейците ще гласуват през юни", заявява генералният секретар на "Репортери без граници" Жан-Франсоа Жулиар.
Организацията призовава европейските институции и европейската преса да поддържат интереса си и да разширят подкрепата си. Това съществено ще укрепи ефикасността на неправителствените организации за защита на свободата на словото и на българската преса, се посочва в сайта на организацията.
България бе класирана на 59-о място в световната класация на "Репортери без граници" за свободата на медиите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!