Б ившият началник на кабинета на американския вицепрезидент Дик Чейни беше признат за виновен по четири обвинения за възпрепятстване на правосъдието и лъжесвидетелстване под клетва - за което може да бъде осъден на до 25 години затвор.
Луис Либи беше подведен под отговорност във връзка със случая "Плейм-Уилсън". Скандалът избухна през лятото на 2003-та, след войната в Ирак, когато бе разкрита самоличността на агентката от ЦРУ Валери Плейм.
Оказа се, че името й е било подхвърлено на медиите от високопоставени представители на Белия дом, като по този начин администрацията на Буш си отмъщавала на нейния съпруг Джоузеф Уилсън.
По-рано в коментар във в. "Ню Йорк таймс" US дипломатът си позволи да се усъмни в наличието на оръжия за масово унищожение в Ирак, а това бе основният мотив на Белия дом за нахлуването в страната и свалянето на режима на Саддам Хюсеин.
Разкриването на самоличността на разузнавач под прикритие може да мине за престъпление в САЩ, но обект на делото срещу Либи бе не изтичането на информация, а опитите му да прикрие скандала.
Либи твърдеше, че е невинен, но дал неточни показания, защото паметта му изневерила. По време на разпитите пред разследващите органи той твърдеше, че е научил за работата на Плейм от представители на пресата.
Няколко свидетели обаче дадоха показания, че преди това той е обсъждал многократно темата за агентката и е бил наясно с нейния статут под прикритие.
Ако беше признат за виновен по всичките пет обвинения, сътрудникът на Чейни можеше да бъде осъден на 30 години затвор.
Процесът срещу Либи започна на 16 януари във федералния съд във Вашингтон. На 21 февруари съдебните заседатели се оттеглиха, за да решат дали обвиняемият е виновен или не, припомня БГНЕС.
Очаква се присъдата, която за тези обвинения е максимум 25 години зад решетките, да бъде произнесена не по-рано от 15 май, а още по-вероятно - през юни.
Защитата отсега планира да обжалва, а накрая с помилване може да се намеси и самият президент. Демократи обаче отсега призоваха Буш да не се поддава на изкушението да спаси бившия си служител.
Самият вицепрезидент изрази дълбоко разочарование от заключението на съдебните заседатели. Либи служи на народа си неуморно дълги години, заяви Чейни.
Скандалът намери широко отражение в американските медии, защото 56-годишният Либи по прякор Скутера е най-високопоставеният служител на Белия дом, подведен под отговорност от скандала "Иран-контри" през 80-те.
Случаят поднови и политическите дебати основателно ли е било нахлуването в Ирак, довело страната на ръба на гражданската война.
Демократите настояват разследването да се задълбочи заради твърденията на Либи, че научил за Плейм и нейния статут в ЦРУ от самия Дик Чейни.
Заради аферата "Плейм-Уилсън" Буш беше принуден да понижи съветника си Карл Роув, който организираше двете му предизборни кампании и имаше репутацията на негов главен стратег.
Именно той и зам.-държавният секретар Ричард Армитидж бяха разкрити като информаторите, разказали пред журналисти от водещи медии какво работи съпругата на дипломата Уилсън.
Холивудската киностудия "Уорнър брос" вече планира да заснеме игрален филм по този сюжет. Продуцентът Джери Зукър обяснява, че това ще е историята на двама души, които са се посветили в служба на своето правителство, а по-късно са предадени от него.
Междувременно вицепрезидентът на САЩ бе подложен на лечение заради тромб в левия прасец. Той се оплакваше от болки в крака, които се оказаха причинени от кръвен съсирек.
Чейни страда от сърце и е прекарал четири инфаркта, припомнят информационните агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!