П резидентът Дмитрий Медведев подписа националния план за борба с корупцията и предупреди, че в най-скоро време страната ще започне пълномащабна борба срещу крадливото чиновничество, "за да бъдат спрени редица безобразия", пише московският в. "Газета".
Като следваща стъпка до октомври в Държавната дума ще бъде внесен законопроект срещу корупцията. Според авторите на документа той ще включва норми, които лишават прокурорите и следователите от имунитет.
От чиновниците ще се търси отговорност за собствеността, която не са декларирали. Досега обаче не е решено кои органи ще осъществяват националния план и кои ще ги контролират, отбелязва изданието.
Предвидените мерки обаче не са достатъчни, за да преборят корупцията сред държавните служители, коментира пред вестника руски политолог, участвал в разработката на националния план.
"Газета" припомня, че Русия е ратифицирала конвенцията на ООН срещу корупцията, но не е подписала чл. 20, който предвижда отговорност за незаконно забогателите чиновници.
Той разглежда като закононарушение самото придобиване на имоти, коли и друго имущество, което не отговаря на реалните доходи на чиновника.
Фактически се въвежда презумпция за виновност и чиновникът е принуден сам да обяснява например откъде е намерил пари за покупка на нова яхта.
Антикорупционният план на Русия наистина не включва подобен член, но въвежда норми за засилен контрол върху разходите на чиновниците, посочва един от авторите на документа пред "Газета".
Според източник на РИА Новости, цитиран от "Время новостей", законопроектът за борба с корупцията предвижда държавните служители задължително да информират ръководството "за всички подозрителни постъпки на други държавни служители, а също и за всички опити държавни служители да бъдат предразположени към корупция".
Новият план предвижда да се контролира имуществото не само на чиновниците, но дори и на милиционерите, забелязва "Ведомости", но добавя: "Бизнесмените смятат, че не се очакват бързи успехи".
Кремъл също не очаква бързи резултати, но разчита нарушителите на закона да усетят, че наказанието е неотвратимо, пише "Комерсант".
При все това президентът Медведев призова властите да не слагат прът в колелата на бизнеса. Малкият бизнес всъщност е начин за възраждане на Русия, заяви той.
Ако успеем да включим в истинска работа 40-50% от заетото население, ще получим една различна страна, цитира думи на руския лидер "Комерсант".
Президентът даде старт на поредната шумна кампания, пише "Независимая газета". Разнообразни подводни камъни очакват Русия на пътя, по който е поела, заявява пред изданието московски аналитик.
"Най-лошото е, че борбата срещу корупцията ще се води вътре в самото това явление. В Русия няма чисти и нечисти, всички са един дол дренки. Едните са корумпирани, другите ги прикриват.
Помните ли какво пише Горки? Данко крачи напред с пламтящото си сърце, а след него вървят всички честни хора. На практика обаче е трудно да си го представим, коментира експертът.
За да няма корупция, трябва да се промени системата. Тя трябва да стане по-открита. Трябва да има критика.
Трябва да има по-свободен печат и обществото трябва да знае кой какво прави - казано простичко, кой колко взема под масата. Засега виждаме само добри намерения и много ми се ще да вярвам, че Медведев е искрен", допълва пред "Независимая газета" руският политолог.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!